Strona główna » Lista Honorowa IBBY 2022 z polskimi książkami dla dzieci
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Lista Honorowa IBBY 2022 z polskimi książkami dla dzieci

Lista Honorowa IBBY 2022

Znamy książki dla dzieci, które znalazły się na tegorocznej Liście Honorowej IBBY. W 2022 roku zostały wybrane 163 tytuły w 47 językach z 53 krajów. Wśród tej światowej klasy selekcji w literackim świecie dla najmłodszych znajdziemy trzy polskie książki!

Lista Honorowa IBBY publikowana jest co dwa lata od 1964 roku. Sekcje Krajowe nagradzają wybitne, niedawno wydane tytuły z krajów członkowskich IBBY w trzech kategoriach (tekst, ilustracje, tłumaczenie). Podczas swoich wyborów zwracają szczególną uwagę na walory artystyczne i literackie książki. Dbają też o to, by były one jak najbardziej reprezentatywne dla danego kraju oraz by mogły być wydane na całym świecie. Kiedy książka znajdzie się na Liście Honorowej IBBY, zyskuje światowy rozgłos i zainteresowanie najlepszych wydawców z wielu zagranicznych krajów. Nie ulega więc wątpliwości, że obecność polskich autorów w tegorocznym zestawieniu najbardziej wartościowych książek dla dzieci to ogromne wyróżnienie dla polskiej literatury.

Na Liście Honorowej IBBY 2022 znalazły się następujące polskie tytuły:

  • „Lato Adeli”, Agnieszka Wolny-Hamkało i Agnieszka Kożuchowska, Wydawnictwo Hokus-Pokus (w kategorii tekst),
  • „Balonowa 5”, Gosia Herba i Mikołaj Pasiński, Wydawnictwo Egmont (w kategorii ilustracje),
  • „Była raz starsza pani”, Abner Graboff, w tłumaczeniu Emili Kiereś i adaptacji graficznej Anny Pol, Wydawnictwo Kropka (w kategorii tłumaczenie).

Całą listę wyróżnionych książek znajdziesz tutaj. Zachęcamy również do odwiedzenia wirtualnej wystawy książek z Listy Honorowej.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować