Strona główna » “Niesamowita Betty” Reese Witherspoon w październiku w polskim tłumaczeniu
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Niesamowita Betty” Reese Witherspoon w październiku w polskim tłumaczeniu

Niesamowita Betty, Reese Witherspoon

Wydawnictwo Wilga podzieliło się ze swoimi obserwatorami na fanpage’u na Facebooku informacją o wspaniałej jesiennej zapowiedzi. Już 11 października w księgarniach znajdziemy polski przekład książki dla dzieci znanej amerykańskiej aktorki, Resse Witherspoon. „Busy Betty” – w języku polskim „Niesamowita Betty” – to historia dziewczynki, której przygody stały się bestsellerem New York Timesa! Czy również w Polsce książka odniesie tak duży sukces?

Książka Reese Witherpoon nareszcie w Polsce

W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób niezwiązanych ze światem literatury pisze książki dla dzieci. Całkiem niedawno ukazały się „Bajki” Natalie Portman. Autorem picturebooków dla najmłodszych czytelników jest nawet Paul McCartney („Hej, Przedziadku!”, „Zielona łódź podwodna Przedziadka”). Tym razem będziemy mogli poznać literacką twórczość dla młodych czytelników nagrodzonej Oscarem aktorki znanej m.in. z takich filmowych hitów, jak „Legalna blondynka”, „Spacer po linie” czy serialu „Wielkie kłamstewka”. Warto dodać, że Reese Witherpoon znana jest również ze swoich działaniach promujących czytelnictwo. Prężnie działa w Reese’s Book Club, gdzie co miesiąc poleca książki, w których głównych bohaterką jest kobieta.

Reese Witherpoon napisała opowieść o kreatywnej, ciekawskiej i żywiołowej młodej dziewczynce, która ma wielkie plany i jeszcze większe serce. Co jeszcze musicie wiedzieć o Betty? Kilkulatka zawsze jest czymś zajęta, dlatego nigdy się nie nudzi. Milion pomysłów na minutę to jej cecha rozpoznawcza!

Dziewczynka właśnie odlicza do przyjazdu swojej przyjaciółki, Mae. Okazuje się jednak, że przed wyczekiwanym spotkaniem czeka ją pewne całkiem niełatwe zadanie. Kiedy przytula swojego pieska Franka, zdaje sobie sprawę, że jej psi przyjaciel natychmiast potrzebuje kąpieli… Jeśli go nie wykąpie, jej przyjaciółka pozna najbardziej śmierdzącego psa na świecie, a tego Betty bardzo by nie chciała. Niestety wykąpanie Franka jest trudniejsze, niż mogłaby przypuszczać. Na szczęście na pomoc przychodzi jej Mae. Dzięki wytrwałości, pracy zespołowej i pewnemu świetnemu pomysłowi można osiągnąć wszystko.

Porywający tekst Witherspoon nigdy się nie zatrzymuje, pełen jest zabawnych zwrotów, takich jak “słodkie cynamonowe herbatniki”, “podskakujące herbatniki” i “popękane herbatniki”. Jak mówi Betty, “bycie zajętym to świetny sposób na bycie”. Młodzi czytelnicy z pewnością się z tym zgodzą.

– Kirkus reviews

Mamy nadzieję, że mali czytelnicy zachwycą się przygodami „Niesamowitej Betty” i Wydawnictwo Wilga zdecyduje się na wydanie kolejnej części tej historii – „Busy Betty and the Circus Surprise”, która w USA ma premierę w październiku 2023 roku.

Niesamowite ilustracje „Niesamowitej Betty”

Na końcu musimy wspomnieć również o fantastycznych ilustracjach, które uzupełniają tekst Reese Witherspoon. Autorką grafiki jest chińska ilustratorka. Xindi Yan opuściła małe chińskie miasteczko, gdzie urodziła się i dorastała, by zamieszkać w Nowym Jorku i spełnić swoje największe marzenie o byciu ilustratorką. Po ukończeniu studiów zajmowała się tworzeniem grafiki do gier dla dzieci. Jednak to właśnie ilustrowanie picturebooków dla najmłodszych było jej wymarzonym zawodem.

Xindi Yan o swojej twórczości mówi tak:

Moja miłość w okresie dorasta do opowieści o Sherlocku Holmesie mocno wpłynęła na moją sztukę. Sherlock wyciągał szerokie wnioski z drobnych obserwacji. Podobnie jak Sherlock, tworzę narracje wokół podobnych małych momentów, zwracając szczególną uwagę na oświetlenie, palety kolorów i szczegóły, wzbogacając historię o różne warstwy. Moim celem jest włączenie różnorodności i pozytywności do wszystkich moich prac. Mam nadzieję, że moje ilustracje odciągną uwagę czytelników od codziennego stresu i zapewnią chwilę na docenienie niewinnego piękna wokół nas.
Źródło: www.amazon.com
Kasia