Strona główna » Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Sprawdź, jakie książki zwyciężyły
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Sprawdź, jakie książki zwyciężyły

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022

Znamy już najlepsze książki dla dzieci i młodzieży 2021 roku! Dla niewtajemniczonych przypomnijmy, że Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana jest już od pięciu lat polskim autorom książek dla młodych czytelników. Za jej organizacją stoi Biblioteka Kraków. Jeśli chcesz przeczytać więcej o samym wyróżnieniu i tegorocznych nominacjach, sprawdź nasz majowy wpis. A tutaj zapraszamy Cię do poznania laureatów i zwycięskich tytułów dla najmłodszych.

Spośród pięciu nominacji jury Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 wybrało dwie książki. Tytuły, które zyskały miano najlepszej książki dla dzieci i młodzieży, to:

  • w kategorii literatura „Stan splątania” – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
Tytułowy „stan splątania” dobrze oddaje czas biopsychicznych i kulturowo-społecznych metamorfoz nastolatków, a także trafnie opisuje wewnętrzny pejzaż osoby u kresu życia. Stan splątania faktycznie staje się jednak stanem splatania – motywowanym potrzebą budowania autentycznych więzi, wzbudzania w sobie empatii i odpowiedzialności za innych, odnajdywania siebie w kontakcie z drugim człowiekiem i światem.

– dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar

  • w kategorii grafika „Van Dog” – Gosia Herba, Mikołaj Pasiński, Wydawnictwo HarperKids
Książka „Van Dog” to przede wszystkim zachwycająca, spektakularna ilustracja. Każda rozkładówka to nęcący feerią barw, różnorodnością kształtów, pulsujący od różnych śladów i struktur narzędzia, obraz.

– dr Anna Machwic

W Kapitule Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 zasiedli:

  • dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar (przewodnicząca Kapituły),
  • prof. Alicja Baluch,
  • Marcin Bruchnalski,
  • Iwona Haberny,
  • dr Anna Machwic,
  • Izabela Ronkiewicz-Brągiel,
  • dr Agnieszka Staniszewska-Mól.

Laureatów co prawda poznaliśmy na początku czerwca. Jednak autorzy wyróżnionych książek otrzymają Nagrodę 25 czerwca w Bibliotece Głównej w Krakowie (ul. Powroźnicza 2).

Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji przeczytać zwycięskich tytułów, koniecznie nadrób zaległości! Książki znajdziesz tutaj:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować