Strona główna » Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Sprawdź, jakie książki zwyciężyły
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Sprawdź, jakie książki zwyciężyły

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022

Znamy już najlepsze książki dla dzieci i młodzieży 2021 roku! Dla niewtajemniczonych przypomnijmy, że Nagroda Żółtej Ciżemki przyznawana jest już od pięciu lat polskim autorom książek dla młodych czytelników. Za jej organizacją stoi Biblioteka Kraków. Jeśli chcesz przeczytać więcej o samym wyróżnieniu i tegorocznych nominacjach, sprawdź nasz majowy wpis. A tutaj zapraszamy Cię do poznania laureatów i zwycięskich tytułów dla najmłodszych.

Spośród pięciu nominacji jury Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 wybrało dwie książki. Tytuły, które zyskały miano najlepszej książki dla dzieci i młodzieży, to:

  • w kategorii literatura „Stan splątania” – Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
Tytułowy „stan splątania” dobrze oddaje czas biopsychicznych i kulturowo-społecznych metamorfoz nastolatków, a także trafnie opisuje wewnętrzny pejzaż osoby u kresu życia. Stan splątania faktycznie staje się jednak stanem splatania – motywowanym potrzebą budowania autentycznych więzi, wzbudzania w sobie empatii i odpowiedzialności za innych, odnajdywania siebie w kontakcie z drugim człowiekiem i światem.

– dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar

  • w kategorii grafika „Van Dog” – Gosia Herba, Mikołaj Pasiński, Wydawnictwo HarperKids
Książka „Van Dog” to przede wszystkim zachwycająca, spektakularna ilustracja. Każda rozkładówka to nęcący feerią barw, różnorodnością kształtów, pulsujący od różnych śladów i struktur narzędzia, obraz.

– dr Anna Machwic

W Kapitule Nagrody Żółtej Ciżemki 2022 zasiedli:

  • dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar (przewodnicząca Kapituły),
  • prof. Alicja Baluch,
  • Marcin Bruchnalski,
  • Iwona Haberny,
  • dr Anna Machwic,
  • Izabela Ronkiewicz-Brągiel,
  • dr Agnieszka Staniszewska-Mól.

Laureatów co prawda poznaliśmy na początku czerwca. Jednak autorzy wyróżnionych książek otrzymają Nagrodę 25 czerwca w Bibliotece Głównej w Krakowie (ul. Powroźnicza 2).

Jeśli jeszcze nie miałaś/eś okazji przeczytać zwycięskich tytułów, koniecznie nadrób zaległości! Książki znajdziesz tutaj:

Kasia