Strona główna » Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Nominacje
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022. Nominacje

Nagroda Żółtej Ciżemki 2022

Kapituła ogólnopolskiego konkursu literackiego na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży ogłosiła nominacje do Nagrody Żółtej Ciżemki 2022. Spośród 197 zgłoszonych tytułów jurorzy wybrali 5 książek, które mają szansę zostać laureatem tegorocznej edycji.

Miłośnicy literatury dla dzieci i młodzieży z pewnością znają Nagrodę Żółtej Ciżemki. To literackie wyróżnienie przyznawane jest już od 2017 roku polskim autorom książek dla młodych czytelników. Swoich kandydatów do konkursu mogą zgłaszać zarówno osoby indywidualne jak i wydawnictwa. Wystarczy jedynie wypełnić specjalny formularz w określonym przez organizatorów czasie i zgłosić swoją propozycję książki. Warunek jednak jest jeden – musi być ona wydana w roku poprzedzającym edycję.

A kto stoi za tym literackim wyróżnieniem? Nagrodę powołała Biblioteka Kraków nie bez powodu właśnie 5 lat temu. W 2017 roku przypadała setna rocznica śmierci Antoniny Domańskiej, autorki „Historii Żółtej Ciżemki”. Nikogo więc już nie dziwi nazwa nagrody. Na laureata oprócz wyjątkowej statuetki autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha czeka również nagroda pieniężna w wysokości 25 000 zł. Jej fundatorem jest Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

Celem Nagrody jest uhonorowanie najpiękniejszych i najbardziej wartościowych polskich wydawnictw adresowanych do młodszych czytelników. To wyróżnienie rodzimych autorów, ilustratorów i grafików, dzięki którym literatura może wciąż silnie oddziaływać na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży, a przy tym dawać im przyjemność obcowania z dobrą książką.

– informacja ze strony Organizatora

Przejdźmy już jednak do tegorocznych finalistów. Na liście nominowanych znajdziemy poniższe tytuły:

  • „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”, Justyna Bednarek, il. Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • „Stan splątania”, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wydawnictwo Literackie
  • „Jestem. Filozoficzne pytania, które zadają sobie dzieci”, Hanna Łupińska, Znak Emotikon
  • „Van Dog”, Mikołaj Pasiński, il. Gosia Herba, HarperCollins Polska
  • „Boso”, Katarzyna Samosiej, Studio Koloru

       

Zwycięską książkę szóstej edycji Nagrody Żółtej Ciżemki poznamy 1 czerwca.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować