Strona główna » Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2022 przyznana
Aktualności ze świata książki Fantastyka

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2022 przyznana

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznana

Znamy tegoroczną laureatkę Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Najlepszą powieścią fantastyczną została uznana książka Magdaleny Salik „Płomień”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Powergraph. Warto wspomnieć, że nagrodzony tytuł był również nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku. W Jury zasiadają literaturoznawcy, którzy nagradzają utwory utrzymane w konwencji fantastyki w kategorii powieści, opublikowane w roku ubiegłym. Co roku przyznawane są trzy rodzaje nagród: Główna Nagroda, Złote i Srebrne Wyróżnienie.

W tym roku Główną Nagrodę otrzymała Magdalena Salik za powieść „Płomień” (Wydawnictwo Powergraph). Jury przyznało również Złote Wyróżnienie Michałowi Cetnarowskiemu za powieść „Gnoza” (Wydawnictwo Powergraph), natomiast Srebrnym Wyróżnieniem nagrodziło Jana Maszczyszyna za powieść „Chronometrus” (Wydawnictwo Genius Creations). Gala wręczenia nagród odbyła się 18 września w Dworze Artusa w ramach Coperniconu.

Jak czytamy w laudacji do nagrodzonej książki tegorocznej laureatki Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego:

Płomień Magdaleny Salik to książka nieodparcie kusząca i fascynująca czytelnika, denerwująca i drażniąca, ale wyzwalająca w nim chęć myślenia i stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Sądzę, że o jakości tego tekstu zadecydowały trzy składowe: starannie przemyślana kompozycja całości, język i problematyka. Autorka zrezygnowała z szybkiej i wciągającej akcji, tworząc z pojawiających się w toku opowieści trzech planów zdarzeń i dwóch planów narracji spójną i świetnie dopełniającą się całość, trzymającą czytelnika w ciągłym napięciu, a jednocześnie wciągającą go w orbitę tajemnicy, do rozwiązania której przedstawione wątki konsekwentnie zmierzają, dając w finale jasne wyjaśnienie całości, a zarazem całe spectrum pytań, na które odpowiedzi pozostawia w gestii czytelnika, ograniczając swoją rolę tylko do prezentacji działań, postaw, zmieniających się punktów widzenia. (…)

Magdalena Salik napisała książkę ciekawą i mądrą, a przy tym – nieco paradoksalnie – współczesną, skupiającą na transhumanizmie i związanym z nim przekraczaniu przez człowieka granic własnej cielesności, a jednocześnie problemów prawnych, etycznych i czysto ludzkich. Pośrednio pisarka sięga do zagadnień cielesności i władzy podnoszonych przez feminizm i queer studies, a bezpośrednio, podobnie jak wielu innych, pyta już nie o to, ile człowieka jest w człowieku, ale raczej o to, czy bycie człowiekiem to tylko właściwość ludzi, a jeśli nie, to jak sobie z tą nową, zmienioną jakością humanistyczną radzić.

– Iwona Pięta

Nagrodzone powieści z gatunku fantastyki możesz kupić tutaj:

Kasia