Strona główna » Nagroda Kościelskich 2022 przyznana Bartoszowi Sadulskiemu za “Rzeszot”
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Nagroda Kościelskich 2022 przyznana Bartoszowi Sadulskiemu za “Rzeszot”

Rzeszot Bartosz Sadulski

Znamy tegorocznego laureata Nagrody Kościelskich. Został nim Bartosz Sadulski za swoją powieść „Rzeszot”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Nagroda Kościelskich to polska nagroda literacka przyznawana od 1962 roku. Stanowi ona najwyższą poza Polską, coroczną, polską nagrodę literacką. Sponsoruje ją Fundacja im. Kościelskich, która powstała, by wspierać rozwój literatury i poezji polskiej. Co ważne, nagradzani są polscy pisarze, którzy nie ukończyli 40 lat mieszkający w kraju lub za granicą. W tym roku zebrane w Szwajcarii (Ecublens) jury w składzie Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jens Herlth, Jerzy Jarzębski, Justyna Hanna Orzeł, François Rosset (przewodniczący), Tomasz Różycki, Aleksandra Wojda, Ewa Zając, Jan Zieliński postanowiło nagrodzić Bartosza Sadulskiego za jego powieść „Rzeszot”.

Jak czytamy w uzasadnieniu:

Rzeszot, Biografia romantyczna to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku, Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Muenchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i malej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego. Sadulski rozprawia się ze swada zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historie, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami. Świetna powieść.

Pisarz otrzyma nagrodę 22 października 2022 roku w Miłosławiu, w byłym majątku rodziny Kościelskich.

Książkę „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego możesz kupić tutaj.

Kasia