Strona główna » Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023 – długa lista
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023 – długa lista

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023 – długa lista

Jak co roku na początku wakacji jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłosiło tzw. długą listę nominowanych. Do nagrody zakwalifikowało się 125 tytułów, spośród których zostało wybranych 14. Ta prestiżowa nagroda literacka fundowana przez Miasto Wrocław to konkurs dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej, które ukazały się w języku polskim. Kapituła nagradza książki, których autorzy podejmują tematy istotne dla czasów współczesnych, zmuszają do refleksji i szerzą wiedzę o świecie innych kultur.

Angelus 2023

W tegorocznej edycji największą liczbę reprezentantów stanowią książki ukraińskich pisarzy, w tym dobrze znanej już w Polsce Oksany Zabużko. Nie zabrakło jednak oczywiście i polskich autorów (m.in. Zyta Rudzka, Ziemowit Szczerek). Cztery z nominowanych książek to dzieła niemieckojęzycznych twórców pochodzących z Austrii, Bośni i Niemiec. O tytuł laureatki Nagrody Angelusa za rok 2022 mają szansę powalczyć także pisarki z Albanii i Słowacji. Przejdźmy już więc do najważniejszego, czyli do długiej listy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oto ona:

  1. Stanisław Asiejew, „Świetlana Droga. Obóz koncentracyjny w Doniecku”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo KEW | Ukraina
  2. Tamara Duda, „Córeczka”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo KEW | Ukraina
  3. Alois Hotschnig, „Na siedząco lepiej się ucieka”, tłum. zbiorowy, Wydawnictwo “Od Do” | Austria
  4. Katarína Kucbelová, „Czepiec”, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska, Wydawnictwo Ha!art | Słowacja
  5. Andrzej Muszyński, „Dom ojców”, Wydawnictwo Czarne | Polska
  6. Deniz Ohde, „W sztucznym świetle”, tłum. Zofia Sucharska, Wydawnictwo Marpress | Niemcy
  7. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”, Wydawnictwo W.A.B. | Polska
  8. Judith Schalansky, „Spis paru strat”, tłum. Kamil Idzikowski, Wydawnictwo Ha!art | Niemcy
  9. Piotr Siemion, „Bella, ciao”, Wydawnictwo Filtry | Polska
  10. Saša Stanišić, „Skąd”, tłum. Małgorzata Gralińska, Wydawnictwo Książkowe Klimaty | Bośnia i Hercegowina / Niemcy
  11. Ziemowit Szczerek, „Wymyślone miasto Lwów”, Wydawnictwo Czarne | Polska
  12. Natalia Śniadanko, „Porządne papiery arcyksięcia Wilhelma”, tłum. Bohdan Zadura, Państwowy Instytut Wydawniczy | Ukraina
  13. Lea Ypi, „Wolna. Dzieciństwo i koniec świata w Albanii”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne | Albania
  14. Oksana Zabużko, „Planeta Piołun”, tłum. Katarzyna Kotyńska, Anna Łazar, Joanna Majewska, Wydawnictwo Agora | Ukraina

Tegorocznego zwycięzcę poznamy 14 października. Jednak już wcześniej, bo we wrześniu, czeka nas ogłoszenie krótszej 7 – tytułowej listy finalistów Nagrody Angelus 2023. Warto przypomnieć, że jury wybiera nie tylko najlepszego autora, ale docenia również pracę tłumaczy. Czekamy zatem na dalsze postępy w pracach kapituły konkursu, a Was zachęcamy do sięgania po nominowane książki i wyboru własnych faworytów za rok 2022.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować