Strona główna » Miejsce, gdzie panuje czyste zło. Książka „Psychopaci”
Kryminał i sensacja Polecenia Recenzje

Miejsce, gdzie panuje czyste zło. Książka „Psychopaci”

Psychopaci

Stephen Seager jest amerykańskim psychiatrą, który pracował w kalifornijskim szpitalu Gorman State, zwanym również Gomorą. Codziennie pojawiał się na pilnie strzeżonym oddziale, na którym umieszczano najbardziej niebezpiecznych przestępców. Wśród nich znajdowali się mordercy, gwałciciele czy złodzieje. Co sprawiło, że zdecydował się na taką pracę i jakie obserwacje dzięki niej poczynił?

„Psychopaci”

Książka „Psychopaci” jest zapisem osobistych refleksji doktora, jego spostrzeżeń i doświadczeń dotyczących pracy z najbardziej niebezpiecznymi i „zepsutymi” osobami, z jakimi kiedykolwiek można pracować. Autor opisał przypadki konkretnych pacjentów, którzy mordowali i byli skłonni do nieludzkiej przemocy. Jednocześnie zastanawiał się, co sprawiło, że ci ludzie zrobili to, co zrobili i czy system opieki zdrowotnej jest w stanie uleczyć takie osoby oraz zapobiec przyszłym tragediom.

W książce towarzyszymy autorowi od pierwszego dnia pracy w nowym miejscu. Już w pierwszych chwilach Seager został poddany osobistej rewizji, po czym wkroczył na oddział, na którym mogło wydarzyć się dosłownie wszystko. Tym, co najbardziej go zszokowało, był brak ochrony i policjantów. Wynikało to z założenia, że w szpitalu znajdują się osoby chore, które powinny mieć możliwość leczenia i w miarę normalnego funkcjonowania w tej zamkniętej przestrzeni. W efekcie regularnie dochodziło do nadużyć, w których pacjenci wdawali się w bójki lub atakowali personel. Pielęgniarki miały złamane nosy, były molestowane czy oblewane moczem…

Oczywiście w sytuacjach kryzysowych na oddziale bardzo szybko pojawiała się policja szpitalna, ale tylko po to, by zaprowadzić porządek i ewentualnie dokonać przeszukań. I to również jest ciekawy wątek, ponieważ pacjenci grozili lekarzom i wykonywali ostre narzędzia czy własnoręcznie stworzone maszynki do pędzenia alkoholu. Nie brakowało również papierosów, które ktoś przez cały czas szmuglował na oddział pomimo wyraźnego zakazu…

Inne warunki

Seager w swojej książce podkreśla, że Gomora funkcjonuje jak zupełnie odrębny świat, w którym panują inne warunki. Lekarz przez pierwsze miesiące swojej pracy był przerażony, często biegł pędem do swojego samochodu i starał się nie chodzić po oddziale w pojedynkę. A jednak coś sprawiało, że nie chciał rezygnować z tej pracy. Choć kwestie materialne były dla niego ważny argumentem, to nie jedynym.

Personel szpitala starał się w taki sposób organizować czas pacjentom, aby ci mieli możliwość udziału nawet w uroczystościach czy wewnętrznych, sportowych zawodach. I w pewnym momencie lekarz dostrzegł, że zaczyna lubić niektórych pacjentów i traktować ich jak „zwykłych kumpli”. Zdawał sobie sprawę, że to nieracjonalne podejście, ale ze wszystkich sił starał się dostrzegać w chorych osobach dobrych, choć pogubionych ludzi.

Książka „Psychopaci” pokazuje, jak wielkim problemem są przestępcy chorujący na choroby psychiczne lub starający się udawać, że takowe mają (dzięki temu są w stanie uniknąć więzienia i wtedy są umieszczani na oddziałach takich, jak Gomora, na których panują o wiele lepsze warunki niż w zakładach karnych). Autor ukazał niewydolność służby zdrowia, złe dofinansowanie oddziałów, braki kadrowe (nikt nie chciał pracować w tak niebezpiecznym miejscu) oraz okrucieństwo ludzi, którzy często zabijają z pasją, bez mrugnięcia okiem.

Propozycja od Wydawnictwa Filia pokazuje, z czym mierzą się psychiatrzy, przed jakimi dylematami stoją (syn autora oraz żona sprzeciwiali się tak niebezpiecznej pracy) oraz jak bardzo niewiele mogą zmienić w umysłach chorych, nieobliczalnych przestępców. To książka, po którą naprawdę warto sięgnąć. Daje do myślenia.

Książkę „Psychopaci” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować