Strona główna » “Pan Wyrazisty”. Nowa książka Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo już w styczniu 2023
Literatura piękna Zapowiedzi i nowości

“Pan Wyrazisty”. Nowa książka Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo już w styczniu 2023

W styczniu 2023 roku dla miłośników obrazkowych książek dla dorosłych, które oprócz wizualnego zachwytu dostarczają mnóstwa filozoficznych przemyśleń, ukaże się wspaniały tytuł. Olga Tokarczuk i Joanna Concejo postanowiły ponownie spotkać się wpół drogi i stworzyć wspólnie książkę. Ich pierwsza literacko-obrazowe dzieło „Zgubiona dusza” skradło serca czytelników. Dlatego jesteśmy pewni, że „Pan Wyrazisty” zajmie honorowe miejsce na półce równie wielu wielbicieli słowa.

Zgubiona dusza”

Zgubiona dusza

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Format ukazała się niezwykła książka będąca wynikiem pracy – wtedy dopiero przyszłej – polskiej noblistki i wybitnej polskiej ilustratorki mieszkającej we Francji. „Zgubiona dusza” to metaforyczna, nostalgiczna opowieść o panu Janie, który usłyszał od lekarki zatrważającą diagnozę. Jego dusza zgubiła się i teraz musi usiąść, by spokojnie w ciszy na nią poczekać.

Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze – spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki.

Książka Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo adresowana jest również do młodych czytelników. Chociaż z pewnością starsi czytelnicy odnajdą w niej więcej odniesień do codziennego, dorosłego życia. I będą czytać między wierszami i obrazami. „Zagubiona dusza” została doceniona w literackim świecie i obsypana prestiżowymi nagrodami. Otrzymała m.in. Bologna Ragazzi Award 2018 czyli najważniejszą nagrodę w świecie książki dziecięcej, która jest porównywana do filmowych Oskarów.

Pan Wyrazisty”

Nowa słowno-obrazowa książka Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo ukaże się 25 stycznia 2023 roku. Póki co jest więc najbardziej wyczekiwaną noworoczną premierą. Podobnie jak w „Zgubionej duszy”, a może nawet jeszcze bardziej, autorki odnoszą się do współczesnego życia. Kult młodości, obsesja lansu i piękna, rozbuchane „ja”, autoprezentacja w każdym miejscu i o każdej godzinie. Tak właśnie żyje Pan Wyrazisty, którego twarz rozpoznaje każdy w mieście. Kiedyś zagrał w reklamie, co przyniosło mu duży sukces. Dlatego dziś każdy, kto widzi go na ulicy, uśmiecha się do niego. Pan Wyrazisty uwielbia swój wygląd i z nieukrywaną przyjemnością robi sobie mnóstwo selfie swoim supertelefonem. A potem umieszcza je w sieci. Jednak pewnego dnia, kiedy stoi przed lustrem, z przerażeniem stwierdza, że jego rysy zatarły się. Wraz z upływem czasu i kolejnymi zdjęciami, jego twarz jest coraz mniej wyraźna, aż staje się rozmytą plamą.

Czy Pan Wyrazisty ma jeszcze szansę odzyskać swoją nieskazitelnie piękną twarz? Czy świat jeszcze będzie go podziwiał?

Tego dowiemy się, już w styczniu, a na zachętę zostawiamy opublikowane przez Wydawnictwo Format fragmenty książki „Pan Wyrazisty”.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować