Strona główna » Każdy dzień może być wyjątkowy. Henry Fraser i „Małe wielkie rzeczy”
Polecenia Poradniki Recenzje

Każdy dzień może być wyjątkowy. Henry Fraser i „Małe wielkie rzeczy”

Henry Fraser - Małe wielkie rzeczy

Henry Fraser napisał jedną z bardziej wzruszających i uziemiających książek wszech czasów. Nie musiał używać swojej wyobraźni, bo fabułę podyktowało samo życie. Jako młody chłopak uległ wypadkowi w czasie wakacji. Został sparaliżowany i już do końca życia będzie poruszał się na specjalnym wózku. Może jedynie ruszać głową. Gdy wielu ludzi na jego miejscu by się załamało, on swoją słabość przekuł w życiową lekcję i wyjątkową podróż. Czego jeszcze nas uczy?

Małe wielkie rzeczy

Ta książka zachwyca i jednocześnie zmusza nas do zatrzymania się i pokory. Henry Fraser zaskakuje pogodą ducha, optymizmem i akceptacją. Pomimo swojej choroby i trudów życia potrafi spełniać swoje marzenia. „Małe wielkie rzeczy” to historia jego życia, którą sam opowiada. Przedstawia swoje poglądy i podejście do codzienności jeszcze przed wypadkiem. Następnie zabiera nas do szpitala, w którym spędził wiele miesięcy. Pokazuje, czym jest ból, rozpacz i zniechęcenie. Jednocześnie ma w sobie mądrość, której brakuje wielu osobom.

Nie ma sensu roztrząsać tego, co by mogło być. Przeszłość się wydarzyła i nie sposób jej zmienić; można ją tylko zaakceptować. Życie jest o wiele łatwiejsze i o wiele szczęśliwsze, kiedy skupiasz się na tym, co możesz zrobić, zamiast na tym, czego nie możesz. Każdy dzień to dobry dzień.

To zaskakujące, że pomimo swojej niepełnosprawności potrafi być tak szczęśliwy. Autor opowiada o swoich braciach i rodzicach, którzy nieustannie towarzyszyli mu w leczeniu. Ich ciepło jest zachwycające, wzrusza. Fraser tłumaczy, że wsparcie życzliwych i kochających osób ma w takich sytuacjach niebagatelne znaczenie. Chłopak nigdy nie został z tym sam. Dzięki dużej rodzinie zawsze czuł się kochany, a jego najbliżsi tak zmienili swoje życie, by móc mu pomagać i towarzyszyć w rehabilitacji. Ta książka pokazuje, że rodzina to ogromna siła.

Mając miłość innych ludzi, kimkolwiek oni są, człowiek jest w stanie zmierzyć się z ciemnością i zobaczyć jaśniejszą stronę życia.

Zaskakujący optymizm

Henry Fraser zaskakuje swoim optymizmem. Jego książka to przestroga dla wszystkich, którzy biorą życie zbyt lekko lub załamują się nad każdą drobnostką. Autor pokazuje, że nawet najtrudniejsze sytuacje można przekuć w życiowe lekcje. On swoją słabość zamienił na siłę. Obecnie jest mówcą motywacyjnym i malarzem. Tak, facet tworzy obrazy i to nie byle jakie, choć porusza jedynie głową! Ustami chwyta za pędzel i tworzy. Niezwykłe, prawda?

Moje życie polegało na otwieraniu nowych drzwi i wykorzystywaniu każdej nadarzającej się okazji, nawet najbardziej nieprawdopodobnej.

„Małe wielkie rzeczy” to stosunkowo krótka, ale bardzo poważna lektura, o której nie da się zapomnieć. Nawet wiele miesięcy po jej przeczytaniu będziecie o niej pamiętać i nosić jej prawdę w sobie (wiem, co piszę, książkę przeczytałam już kilka lat temu, a jej mądrość wciąż mi towarzyszy!). To taki kubeł zimnej wody. Pokazuje, co tak naprawdę się liczy. Podkreśla rolę rodziny, przyjaciół, pasji i miłości. Lektura, wobec której nie sposób przejść obojętnie.

Bycie wdzięcznym polega na rozglądaniu się dookoła, otwieraniu oczu na wszystkie małe rzeczy, które uważamy za oczywiste.

Jeśli i Ciebie zaintrygowała ta książka znajdziesz ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować