Strona główna » Jak bardzo można kogoś skrzywdzić? Sebastian Fitzek – „Odprysk”
Polecenia Recenzje Thriller

Jak bardzo można kogoś skrzywdzić? Sebastian Fitzek – „Odprysk”

Odprysk - Sebastian Fitzek

Fitzek wciska w fotel i sprawia, że po jego książkach trudno się pozbierać. Niektórzy twierdzą, że jego thrillery są ciężkostrawne i nie tak łatwo przez nie przebrnąć. Inni zarywają dla nich noce i nie potrafią się oderwać, póki nie poznają zakończenia. „Odprysk”, wydany wcześniej jako „Odłamek” intryguje już od pierwszej strony.

Odprysk

W książce nic nie jest oczywiste. Fabuła jest tak skomplikowana, że na początku trudno zrozumieć, co tak właściwie się dzieje. Bohater stracił w wypadku żonę i nienarodzonego syna. Natomiast on wyszedł z niego praktycznie bez szwanku. Tylko w szyi tkwi odprysk, który w każdej chwili może go sparaliżować. Dlatego jego teść, prowadzący własną klinikę troszczy się o niego.  Jednak Mark coraz bardziej stacza się, pogrążając w depresji.

Prawdziwa depresja jest jak gąbka, noszona na piersi, nasiąkająca czarnymi jak sadza myślami, aż staje się tak ciężka, że człowiek fizycznie czuje jej obecność. Najpierw przy oddychaniu i przełykaniu, aż w końcu paraliżuje ona każdy ruch, uniemożliwia nawet zsunięcie kołdry z głowy.

Niestety kilka tygodni po wypadku wszystko zaczyna się zmieniać. Miejsce, w którym bohater pracował zajmuje ktoś inny. Jego komórka jest wyczyszczona, karty bankowe nie działają. Nagle znane mu miejsca stają się niebezpiecznie. Jakby tego było mało, w drzwiach jego nowego mieszkania stoi nikt inny… jak jego własna żona! Facet nie może w to uwierzyć. Przecież kobieta nie żyje, więc niemożliwe, aby była w jego mieszkaniu. Co więcej, nie poznaje go i zatrzaskuje mu drzwi. Oszołomiony bohater nie wie, czy ma halucynacje, czy to inni bawią się jego kosztem.

Misterna fabuła

Fitzek tworzy takie książki, że chwytamy się za głowę zastanawiając, jakim cudem wpadł na coś takiego! U niego nie ma prostych odpowiedzi i szczęśliwych zakończeń. „Odprysk” co chwila zaskakuje nowymi bohaterami czy dziwnymi zachowaniami. Co ważne, my sami nie wiemy, czy Marc oszalał z rozpaczy, ma halucynacje, leki na niego źle działają czy po prostu ktoś robi sobie z niego żarty. Obserwując jego życie stoimy z boku i widzimy również innych, powiązanych z nim bohaterów. Oni żyją normalnie, tutaj nic się nie zmieniło. Czyżby tylko główny bohater zachorował?

Myślę, że człowiek jest sumą własnych wspomnień i jeśli istnieje jakikolwiek sens, dla którego znaleźliśmy się na tym świecie, to chyba tylko taki, aby podczas naszej ziemskiej wędrówki zgromadzić tych wspomnień jak najwięcej.

To jedna z tych książek, od której trudno Ci będzie się oderwać. Jednocześnie skomplikowana fabuła i brak zrozumienia sprawiają, że powieść przytłacza. Sami czujemy się nieswojo, widząc zagubienie i rozpacz bohatera. Gdy prawda wychodzi na jaw, ciśnie się jedno najważniejsze pytanie – jak bardzo można kogoś krzywdzić? Jak daleko człowiek potrafi się posunąć, byleby uzyskać to, na czym mu zależy? Przed Tobą wciągająca powieść, z której nie tak łatwo będzie Ci się otrząsnąć.

Robienie czegoś złego nigdy nie jest dobre.

Jeśli jesteś zainteresowany tą książką, możesz kupić ją tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować