Większość z nas chciałaby otaczać się ludźmi sympatycznymi, życzliwymi, gotowymi do głębokich rozmów i wsparcia. Tymczasem to, kogo spotykamy i z kim się wiążemy lub tworzymy przyjaźnie okazuje się bardziej skomplikowane. Choć książka „Jak przyciągać dobrych ludzi” swoim tytułem może kojarzyć się z poradnikiem psychologicznym, to przede wszystkim znajdziesz w niej naukową interpretację przywiązania do drugiego człowieka. Brzmi ciekawie, co?
„Jak przyciągać dobrych ludzi”
Nasze organizmy to symfonia hormonów. Każdy z nich odpowiada za konkretne procesy w organizmie, a niedobór lub ich nadmiar realnie wpływa na pogorszenie samopoczucia czy stanu zdrowia. Stąd też warto przyjrzeć się im bliżej. Okazuje się, że hormony regulują nie tylko podstawowe procesy, ale i wpływają na nasze przywiązanie do innych ludzi.
Oksytocyna, serotonina czy dopamina to hormony, które wpływają na nasze poczucie zadowolenia i zdolność do otwierania się na inne osoby. Oksytocyna umożliwia tworzenie więzi. Choć na poziomie emocjonalnym wydaje się czasem, że spotkaliśmy swoje bratnie dusze, to w rzeczywistości za nasze rozmowy, komfort czy zaufanie w znacznej mierze odpowiadają substancje chemiczne.
Typy tworzonych relacji
Marian Rojas Estape to hiszpańska psychiatra, która zabiera nas w podróż od dzieciństwa, przez dojrzewanie aż ku dorosłości. Skupia się na tematach związanych z ciążą, macierzyństwem czy seksem. Podpowiada, z czego wynikają toksyczne relacje i stara się zwrócić uwagę, jakie zagrożenia płyną z aplikacji randkowych umożliwiających niezobowiązujące spotkania czy też z oglądania pornografii. Autorka przekonuje, że szybka miłość to wcale nie miłość, a prosta droga do depresji. Co ważne, stara się to wytłumaczyć na podstawie hormonów oraz procesów zachodzących w naszych organizmach.
Psychiatra stara się nie tylko opowiadać o relacjach z innymi, ale i o relacji z samym sobą. W swoich wywodach skupia się na samoświadomości i satysfakcji płynącej z troski o samego siebie. Przekonuje, że dobre, zdrowe relacje z innymi tworzymy w oparciu o rozmowę i cierpliwość. Przywołuje również historie konkretnych pacjentów i wplata je w swojej opowieści. Dzięki temu ta książka jest przesycona wiedzą i jednocześnie lekka. To wydawnicza nowość, którą zdecydowanie warto mieć w swojej biblioteczce.
Książkę „Jak przyciągać dobrych ludzi” znajdziesz tutaj.
Skomentuj