Strona główna » „Oddech”. Idealna książka dla miłośnika jogi
Polecenia

„Oddech”. Idealna książka dla miłośnika jogi

Oddech. Naukowe poszukiwanie utraconej sztuki

Czy wiecie, że większość z nas nie potrafi oddychać prawidłowo? Z pewnością zdziwi Was ta informacja, bo w końcu co w tym niby skomplikowanego? A jednak. Na przestrzeni lat człowiek utracił zdolność prawidłowego oddychania i teraz ponosi tego konsekwencje. W bestsellerowej książce Oddech James Nestor bierze na warsztat temat oddychania, by pomóc nam odzyskać tę utraconą umiejętność.

Świadomość oddechu

Wdech, wydech – raczej nikt z nas na co dzień nie analizuje swojego sposobu oddychania. Jest to w końcu podstawowa czynność biologiczna całkowicie zautomatyzowana. Chociaż z pewnością istnieje w społeczeństwie bardziej świadoma grupa, która na oddech zwraca bardzo dużą uwagę. To oczywiście osoby praktykujące jogę. Właśnie jogini z pewnością zachwycą się popularnonaukową książką od Wydawnictwa Galaktyka, której autor przemierza świat, by sprawdzić, co poszło nie tak w naszych zwyczajach oddechowych.

Oddech zmieniający życie

Czytelnicy, którzy mają już za sobą lekturę książki Oddech. Naukowe poszukiwanie utraconej sztuki, zgodnie twierdzą, że jest to publikacja zmieniająca życie. Mogłoby się wydawać, że w oddychaniu nie ma nic szczególnego. A na pewno nic tak szczególnego, żeby dało się napisać o tym ponad 300-stronicową książkę. Jednak dziennikarz James Nestor swoją publikacją udowodnił, jak złożony i ciekawy jest to temat. Sięgnął zarówno do tekstów medycznych z kilku tysięcy lat jak i do przełomowych, najnowszych badań z pulmonologii, psychologii, biochemii i fizjologii człowieka. Pokusił się również o analizę starożytnych praktyk oddechowych takich jak Pranayama, Sudarshan Kriya i Tummo. Wziął również w udział w naukowych eksperymentach dotyczących oddechu.

Jedno jest pewne. Wystarczą nawet niewielkie zmiany w sposobie oddychania, by polepszyć swoje zdrowie i samopoczucie. Moc oddechu potrafi poprawić funkcjonowanie narządów wewnętrznych, pozbyć się astmy i chorób autoimmunologicznych czy nawet wyprostować dotknięty skoliozą kręgosłup.

Jeśli macie ochotę zgłębić się w temat oddechu i poznać ciekawe praktyki oddechowe, zdecydowanie nie znajdziecie lepszej książki wyczerpującej to zagadnienie. Podczas gdy od lat czytamy poradniki dotyczące zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania, zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęcamy własnemu oddechowi. Czas to zmienić!

Książkę kupicie tutaj: Oddech. Naukowe poszukiwanie utraconej sztuki

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować