Strona główna » „Historia naturalna wróżek”. Magiczna książka dla małych marzycieli
Książki dla dzieci Polecenia

„Historia naturalna wróżek”. Magiczna książka dla małych marzycieli

Historia naturalna wróżek

Naukowa książka o wróżkach? Jak najbardziej! Dzięki Wydawnictwu HarperKids polscy czytelnicy mają okazję poznać niezwykły świat wróżek, które… istnieją naprawdę. Jeśli nie boicie się marzyć, a przy okazji z chęcią zaglądacie do przyrodniczych książek, to Historia naturalna wróżek będzie dla Was idealną lekturą.

„Czy jesteście gotowi na niezwykłą podróż do świata tak nieuchwytnego jak promień słońca i tajemniczego jak gwiezdny pył?”

Pochodzenie książki o wróżkach

Zachwycający album Historia naturalna wróżek powstała na podstawie sekretnej pracy prof. Elsie Arbour. Ceniona botaniczka przez całe swoje życie zajmowała się tropieniem i badaniem wróżek. Przez lata ukrywała swoje dokonania, aż w końcu postanowiła przekazać dziennik siostrzenicy. Oryginalne notatki z wieloletnich badań datowane na lata 20. XX wieku zostały odnalezione w archiwach brytyjskiego Muzeum Historii Naturalnej w folderze zatytułowanym Niezweryfikowane. Mimo że wydawcy próbowali odnaleźć zaginioną profesor, słuch o niej niestety zaginął. Z tego też powodu wydawnictwo nie może potwierdzić w 100% autentyczności opublikowanych w księdze informacji i zachęca do prowadzenia własnych badań w tej dziedzinie.

Autorka i ilustratorka

Książka nie miałaby szansy powstać, gdyby nie przeogromna praca Emily Hawkins. Ta brytyjska pisarka znana jest już w Polsce dzięki wspaniałym książkom przyrodniczym dla dzieci. Warto wymienić tu tytuły jej publikacji – Atlas oceanicznych przygód, Atlas przygód dinozaurów, Atlas przygód zwierząt, Magiczne stwory i mityczne bestie.

Za ilustracje do Historii naturalnej wróżek odpowiada Jessica Roux. Łatwo można się domyślić, że artystka czerpie najwięcej inspiracji ze świata flory i fauny. Sama przyznaje, że uwielbia otaczać się naturą. W swoich pracach korzysta ze stonowanych kolorów, a odbiorcę zachwyca misternymi detalami ilustracji roślin i zwierząt.

Przy okazji warto wspomnieć w tym miejscu również o tłumaczce książki. Na język polski album przełożyła Emilia Kiereś – córka Małgorzaty Musierowicz, autorki Jeżycjady.

Przyrodnicza księga wróżek

W tym albumie stylizowanym na wiekową encyklopedię fabuła miesza się z fikcją. Dzięki temu, że cały koncept książki pomyślany został jako atlas historii naturalnej, księga z pewnością jest w stanie przekonać małych czytelników, że wróżki istnieją naprawdę.

Mały przyrodnik zainteresowany zagadnieniem wróżek znajdzie tu informacje dotyczące klasyfikacji tych nieziemskich stworzeń (królestwo, typ, gromada, rząd, rodzina, rodzaj, gatunek). Ponadto przeczyta o cyklu życia, zwyczajach, siedliskich i ich anatomii. Przedstawiona w albumie wiedza jest zadziwiająco dokładna, więc niech Was nie zdziwi przekrój przez kość wróżki czy cały rozdział poświęcony ich skrzydełkom. Początkowe strony wprowadzą Was do niezwykle zróżnicowanego świata wróżek i poznacie szczegółowe dane oraz ciekawostki dotyczące wróżek:

  • łąkowych i ogrodowych,
  • leśnych,
  • górskich,
  • słodkowodnych,
  • morskich i nadbrzeżnych,
  • dżunglowych,
  • pustynnych i sawannowych,
  • polarnych
  • i domowych.

Przy okazji lektury o baśniowych istotach dzieci dostaną również mnóstwo ciekawych informacji na temat roślin oraz zwierząt, które pozostają w relacjach z wróżkami. Znajdziecie tu dokładne ilustracje liści czy dane na temat trujących roślin ogrodowych.

Nie zabrakło tutaj także miejsca na sekrety i magiczną wiedzę. Końcowy rozdział porusza temat tajemnego alfabetu wróżek (!), a na samym końcu czeka na Was przewodnik poszukiwacza wróżek. Dzięki niemu bez problemu będziecie mogli kontynuować wspaniałą pracę badawczą profesor Elsie Arbour.

Dlaczego warto przeczytać Historię naturalną wróżek?

Po pierwsze po lekturze powyższych akapitów chyba nie musimy przekonywać Was, że bardziej kompleksowy przewodnik po świecie wróżek po prostu nie istnieje. Nieważne czy potraktujecie album przyrodniczy o wróżkach jako bajkę czy jako książkę popularnonaukową – z pewnością będziecie zachwyceni w obu wypadkach. Co więcej, książka już cieszy się międzynarodowym uznaniem. Docenili ją czytelnicy z m.in. Wielkiej Brytanii (ponad 100 tys. sprzedanych egzemplarzy!), Niemiec, Francji, USA, Japonii oraz Korei.

Po drugie, warto dodać, że osobiście nie spotkaliśmy się jeszcze z tak wyjątkową oprawą książki dla dzieci. Co tu dużo mówić. Kogo nie przekona eleganckie wydanie, szlachetna płócienna okładka ze złotymi tłoczeniami? Na dodatek po otwarciu księgi ukazuje się specjalna strona, na której możecie wpisać imię właściciela egzemplarza. My kochamy takie smaczki! Jednym słowem – Historia naturalna wróżek to wyśmienity pomysł na oryginalny prezent.

Po trzecie, książka ukazała się w serii ART wydawnictwa HarperKids – wyjątkowej serii artystycznie wydanych książek adresowanych do młodego czytelnika. To piękne i nietuzinkowe książki, które rozbudzają ciekawość świata, rozwijają zainteresowania i kształtują poczucie estetyki. Kupując tę pozycję, możecie być pewni, że dajecie Waszemu dziecku książkę tzw. top of the top.

Do kogo adresowana jest książka?

Kwestią sporną pozostaje zaklasyfikowanie wiekowe tej wspaniałej książki. Jesteśmy zdania, że przewodnik po świecie wróżek zachwyci zarówno 6-latki i trochę starsze dzieci, jak również sprawi mnóstwo radości dorosłym czytelniczkom kochającym estetycznie wydane i nietuzinkowe publikacje.

Udało nam się przekonać Was do lektury encyklopedii wróżek? 🙂

Jeśli tak, to super! Książkę kupicie tutaj: Historia naturalna wróżek

Kasia