Strona główna » “Final Appeal”, czyli Remigiusz Mróz wyrusza z Chyłką na podbój anglojęzycznego rynku książki
Ciekawostki Kryminał i sensacja

“Final Appeal”, czyli Remigiusz Mróz wyrusza z Chyłką na podbój anglojęzycznego rynku książki

Chyłka Remigiusza Mroza ukaże się w Wielkiej Brytanii

Fot.: https://remigiuszmroz.pl/materialy-dla-prasy/#download-images

Wiadomo było, że to jedynie kwestia czasu. Zdecydowanie najpopularniejsza seria kryminalna w Polsce, która wychodzi spod pióra Remigiusza Mroza od 2015 roku, wyrusza za granicę. Joanna Chyłka ma teraz szansę wskoczyć na listę bestsellerów w krajach anglojęzycznych.

Tą świetną wieścią na temat angielskiego przekładu serii Chyłka Remigiusz Mróz nie omieszkał podzielić się z czytelnikami na swoim fanpage’u na Facebooku. Jak pisze:

Na imię jej Światowa, na nazwisko Dominacja – czyli ruszamy z Chyłką na podbój rynków anglojęzycznych!

“Final Appeal” ukaże się już w przyszłym roku nakładem wydawnictwa Zaffre, imprintu Bonnier Books. A dla mnie to jeden z najpiękniejszych, wymarzonych momentów w karierze. 

Final Appeal” już wkrótce w Wielkiej Brytanii

Angielskie tłumaczenie Chyłki zatytułowane „Final Appeal” ukaże się zimą 2023 roku. Artykuł o wyczekiwanej teraz również za granicą premierze książki Mroza pojawił się na stronie The Bookseller. Autorka tekstu Katie Fraser zwróciła uwagę na ogromną popularność pisarza w Polsce i milionowe liczby sprzedanych książek. Redaktorka przywołała również słowa autora:

Od lat podczas i po wywiadach jestem pytany przez dziennikarzy w moim kraju: “czego życzysz sobie w kwestii wydawniczej?”. Miałem szczęście znaleźć ponad siedem milionów czytelników tu w Polsce, ale moja odpowiedź dla dziennikarzy była zawsze taka sama: “By być publikowanym w języku angielskim i przyczynić się do rozpowszechnienia polskiej literatury za granicą. Dzięki takim serialom jak „Wiedźmin” zrobiliśmy spory postęp. Mogę mieć tylko nadzieję, że czytelnicy w Wielkiej Brytanii pokochają Joannę Chyłkę tak samo jak ja – i że przetrze ona drogę innym.

Warto również przytoczyć wypowiedź dyrektora wydawniczego Zaffre, Bena Willisa, który zdecydował się wprowadzić Chyłkę na zagraniczne salony.

Podobnie jak Steve Cavanagh i John Grisham, Mróz oferuje fotorealistyczne przedstawienie prawa karnego, zapierającą dech w piersiach historię pełną sprytnych zwrotów akcji i absolutnie genialne postacie, których nie da się zapomnieć. Jego prawnicza protagonistka Joanna Chyłka jest jedyna w swoim rodzaju: prawdziwie niekonwencjonalna, gniewna siła dla dobra w mrocznym świecie podwójnych układów i zdrad. Nie miałem tyle zabawy z postacią od czasów Lisbeth Salander Stiega Larssona i nie mogę się doczekać, aż czytelnicy po raz pierwszy odkryją ją w języku angielskim.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować