Strona główna » Festiwal Góry Literatury 2022
Wydarzenia literackie

Festiwal Góry Literatury 2022

Festiwal Góry Literarury 2022

Tegoroczny letni kalendarz pełen jest ciekawych wydarzeń literackich. Jeśli więc akurat w drugim tygodnia lipca będziesz miał okazję znaleźć się na południu Polski, koniecznie wstąp na Festiwal Góry Literatury. Oprócz spotkań z pisarzami, warsztatów i debat wokół książek i tematów społecznych czekają na Ciebie pokazy filmów, koncerty, wernisaże i wiele wiele innych atrakcji.

Festiwal Fundacji Olgi Tokarczuk

Ósma edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się w dniach 13 – 21 lipca w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ i Sokołowsku. Za jego organizacją stoi Fundacja Olgi Tokarczuk, dlatego nikogo nie dziwi, że na festiwalu pojawi się również nasza noblistka. W 2015 roku wydarzenie o wymiarze kulturalnym, społecznym i artystycznym zainicjowała sama pisarka, która mieszkała wówczas w okolicach Nowej Rudy.

(…) towarzyszą nam w tym roku dwa motta: słowa ze wspomnianego tekstu Ursuli K. LeGuin: „Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd” oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki.

Goście Festiwalu Góry Literatury

Wśród gości festiwalu spotkasz również m.in.:

  • Jacka Dukaja,
  • Agnieszka Szpila,
  • Annę Applebaum,
  • Jakuba Małeckiego,
  • Manuelę Gretkowską,
  •  Michała Nogasia,
  • Julię Fiedorczuk,
  • Michała Rusinka

i wiele innych osób z różnych dziedzin kultury. Na wydarzeniu literacko – społecznym pojawią się również znane już w Polsce pisarki z Ukrainy – Oksana Zabużko („Planeta Piołun”) oraz Kateryna Babkina („Nikt nie tańczył jak mój dziadek”). Zespół Fundacji Olgi Tokarczuk zaplanował ponad 100 wydarzeń, w tym dyskusje zarówno o problemach globalnych i lokalnych. Dodatkowo uczestnicy lipcowego festiwalu będą mogli posłuchać koncertu m.in. Natalii Przybysz, Hani Rani oraz Dagadany. Warto również wspomnieć o zagranicznych gościach. W tym roku na festiwalu pojawi się holenderski pisarz, Marieke Lucas Rijneveld. To nagrodzony Międzynarodową Nagrodą Bookera autor powieści „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

Dokładny program Festiwalu Góry Literatury znajdziesz na stronie organizatora: https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować