Strona główna » Zakopiański Festiwal Literacki 2022 poleca się na wakacje
Wydarzenia literackie

Zakopiański Festiwal Literacki 2022 poleca się na wakacje

Zakopiański Festiwal Literacki

Do Zakopanego wpadasz głównie na Krupówki i na górski szlak? W tym roku koniecznie dodaj jeszcze jeden obowiązkowy punkt tej wycieczki. Już w dniach 7 – 10 lipca Zakopane stanie się literacką stolicą Polski. Odbywa się tu bowiem Zakopiański Festiwal Literacki, któremu będzie towarzyszyć hasło „Na tatrzańskim szlaku literatury”.

Wstąp do Zakopanego

To już siódma odsłona literackiego wydarzenia u samych stóp Tatr. Od 2016 roku festiwal organizuje Miasto Zakopane, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. Dlaczego akurat tutaj? Wybór miejsca nie jest przypadkowy, ponieważ w latach 20. ubiegłego wieku Zakopane stanowiło centrum życia kulturalnego. Tworzyli i wypoczywali tutaj wybitni polscy pisarze – Witkacy, Kasprowicz, Szymanowski, Stryjeńska, Makuszyński. Dziś po 100 latach co roku w lipcu największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr na powrót ożywa pod względem literackim i kulturalnym.

Program i goście Zakopiańskiego Festiwali Literatury

Organizatorzy zadbali o niezwykle bogaty program tegorocznej edycji Zakopiańskiego Festiwalu Literatury. Oprócz spotkań autorskich i promocji książek na uczestników czekają koncerty oraz wernisaże wystaw malarstwa. W trakcie trwania wydarzenia poznamy również laureata Nagrody Literackiej Zakopanego.

Wśród wyśmienitych gości spotkamy m.in.:

  • Katarzynę Łozę,
  • Annę Janko,
  • Jędrzeja Morawieckiego,
  • Tomasza Jastruna,
  • Wojciecha Bonowicza,
  • Krzysztofa Zajasa,
  • Zośkę Papużankę.

W programie przewidziane są spotkania oraz atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział m.in. w spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke, warsztatach literacko – plastycznych, warsztatach międzypokoleniowych, warsztatach integracyjnych polsko – ukraińskich oraz plenerowym czytaniu.

Zakopiańskiemu Festiwalowi Literackiemu będą towarzyszyć Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”. Na miłośników czytania będą czekały stanowiska najbardziej znanych wydawnictw w Polsce, m.in. Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Literatura, Grupa Helion. Nie zabraknie również oficyn wydawniczych, których oferta koncentruje się na tematyce górskiej (Wydawnictwo Góry, Wydawnictwo Na Szczyt, Wagant – Podhale).

Dokładny program Zakopiańskiego Festiwali Literatury znajdziesz na stronie organizatora: https://literackifestiwal.zakopane.eu/program.html

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować