Strona główna » Wystartował Fikuśny Festiwal Literatury czyli nowe święto dobrej książki w Szczecinie
Wydarzenia literackie

Wystartował Fikuśny Festiwal Literatury czyli nowe święto dobrej książki w Szczecinie

Fikuśny Festiwal Literatury

Wczoraj oficjalnie rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi niezwykłe wydarzenie na mapie Polski. Otóż tego lata w Szczecinie miłośnicy książek będą mogli korzystać z dobrodziejstw Fikuśnego Festiwalu Literatury! Jeśli ciekawi Cię, co to za wydarzenie, kto za tym stoi i co będzie się działo, koniecznie czytaj dalej.

Kto stoi za organizacją Fikuśnego Festiwalu Literatury?

Pomysłodowczynią jest Małgorzata Narożna czyli właścicielka najsłynniejszej szczecińskiej księgarni FiKa i członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. W 2018 roku otrzymała nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie „Książka Roku”. Jej ogromna aktywność w zakresie zarażania miłością do książek trwa jednak do dziś, dzięki czemu zawdzięczamy tegorocznego wydarzenie.

Fikuśny Festiwal Literacki był moim marzeniem od dawna. Przez osiem lat istnienia księgarni FiKa udało mi się zorganizować setki spotkań autorskich, rozbudzić czytelnicze pasje wśród dzieci i młodzieży, zarazić miłością do książek, a przy okazji stać się jedną z najbardziej rozpoznawalnych księgarń dziecięcych w Polsce. (…) Postanowiłam stworzyć ten autorski projekt literacki, bo wierzę, że literatura zmienia świat, buduje w nas poczucie tożsamości, a przede wszystkim uczy nas empatii.

– Małgorzata Narożna

Warto przy okazji wspomnieć, że początek wydarzenia zbiegnie się w czasie z przeniesieniem siedziby księgarni FiKa do Ogrodów Śródmieście, gdzie trwa Fikuśny Festiwal Literatury.

Fikuśny Festiwal Literatury – gdzie i kiedy

Festiwal odbywa się w co drugi weekend wakacji, zaczynając od dziś! Możecie dołączyć więc w dniach:

25-26 czerwca | 9-10 lipca | 23-24 lipca | 6-7 sierpnia | 20-21 sierpnia

A gdzie?

Szukajcie go pod adresem: Ogrody Śródmieście w Szczecinie przy ul. Wielkopolskiej 19.

Program Fikuśnego Festiwalu Literatury

Podczas inauguracyjnego weekendu odwiedzający spotkają m.in. Magdalenę Mrozińską, Marcina Szczygielskiego i Aleksandrę Zaborską. Jednak każdego weekendu będą czekać na zainteresowanych książkami znakomici pisarze oraz ilustratorzy. Warto też wspomnieć, że ten wakacyjny festiwal ma swoje matronki i patronów. Są nimi Małgorzata Swędrowska, Marcin Szczygielski oraz Przemek Staroń.

Fikuśny Festiwal Literatury to nie jest tylko miejsce do spotkań i zabaw dla najmłodszych czytelników. Małgorzata Narożna kieruje go do wszystkich odbiorców literatury niezależnie od wieku. Będzie można tu doświadczyć książki i spędzić wspólnie czas z innymi miłośnikami czytania. W programie przewidziane jest głośne czytanie na trawie, warsztaty wokół książek oraz spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych.

Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i zainspiruje się czytelniczo na kolejne tygodnie 🙂

Program Fikuśnego Festiwali Literatury

Więcej informacji o Fikuśnym Festiwalu Literatury znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować