Strona główna » Eva Lindström laureatką Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Eva Lindström laureatką Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren

Eva Lindström

Fot. Jonas Adner

22 kwietnia jury prestiżowego, międzynarodowego konkursu literackiego Astrid Lindgren Memorial Award 2022 ogłosiło wyniki. Szwedzka pisarka Eva Lindström znalazła się w gronie najważniejszych twórców literatury dziecięcej.

Astrid Lindgren Memorial Award

Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren to wyjątkowe wyróżnienie dla pisarzy książek dla dzieci. Jej inicjatorem jest rząd Szwecji, który po raz pierwszy przyznał ją w 2002 roku na cześć cenionej szwedzkiej pisarki. Nagrodę mogą otrzymać zarówno autorzy, ilustratorzy książek, jak również promotorzy czytelnictwa (osoby lub organizacje), którzy kontynuują pracę w duchu twórczości Astrid Lindgren. Dwunastoosobowe jury w swoich ocenach zwraca uwagę na m.in. odwagę, wyobraźnię, szacunek, empatię i najwyższy poziom artystycznej doskonałości.

„Wszystko wspaniałe, co kiedykolwiek wydarzyło się na tym świecie, wydarzyło się najpierw w czyjejś wyobraźni.”

– Astrid Lindgren

Eva Lindström

Znana szwedzka pisarka roku jest autorką około 35 książek dla dzieci oraz ilustratorką publikacji innych autorów. W Polsce jak dotąd dzięki Wydawnictwu Zakamarki ukazały się trzy tytuły: Mój przyjaciel Stefan, Chcemy nasze czapki, Mats i Roj. Ktoś się wprowadza.

Za swoją długoletnią pracę jako pisarka i ilustratorka Szwedka otrzymała wiele prestiżowych nagród literackich. Ceniona jest za swój niepowtarzalny styl ilustracji i oryginale teksty. Jury Astrid Lindgren Memorial Award postanowiło nagrodzić Evę Lindström za tworzenie niezwykłych książek obrazkowych, w których enigmatyczny świat nieustannie się zmienia. Drzewa przeprowadzają się zagranicę, psy nabierają niewyobrażalnych rozmiarów, a przedmioty znikają, by za chwilę pojawić się na nowo. Z kolei granica między dziećmi, dorosłymi i zwierzętami pozostaje niezwykła płynna.

Dzięki szybkim pociągnięciom pędzla i sugestywnej palecie barw Eva Lindström tworzy niejednoznaczny dialog między tekstem a obrazem. Jak nikt inny potrafi również opowiadać najbardziej absurdalne opowieści osadzone w całkiem zwyczajnych realiach. Jeśli mielibyśmy krótko podsumować styl tworzenia Szwedki, to z pewnością użylibyśmy określeń takich jak zaskakujący, nieoczywisty i pełen humoru.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać książek Evy Lindström, kupicie je tutaj:

Kasia