Strona główna » Dzień Ojca. Najlepsze książki dla dzieci o tacie
Książki dla dzieci Polecenia

Dzień Ojca. Najlepsze książki dla dzieci o tacie

Tuż po pierwszym dniu lata 23 czerwca nadchodzi święto każdego taty czyli Dzień Ojca. To dobra okazja, by sięgnąć po urocze, niejednokrotnie wzruszające picturebooki o tacie w roli głównej. Jeszcze kilka lat temu na rynku wydawniczym było to zaledwie kilka tytułów o tej tematyce – do policzenia na palcach jednej ręki. Dziś ta liczba zdecydowanie potrafi zaskoczyć. Dlatego postanowiliśmy przygotować nasze subiektywne zestawienie najpiękniejszych książę o tatach dla dzieci i ich tatów. Wśród naszych propozycji czekają na Ciebie zarówno dobrze wszystkim znane bestsellery jak i najnowsze publikacje, które dopiero od ostatnich tygodni mają szanse zasłynąć jako książki o ojcostwie.

A dlaczego publikujemy nasze polecenia w czerwcu? Uważamy, że najpiękniejsze książki dla dzieci o tacie sprawdzą się świetnie jako prezent na Dzień Ojca. Każdy tytuł z naszych rekomendacji to graficzne inna opowieść. Jednak ich wspólny mianownik to przedstawienie wyjątkowej relacji, która łączy malucha z tatą. Nas urzekły wszystkie te historie, więc mamy nadzieję, że przynajmniej jedna z nich zgra się również i z Twoim gustem. Poznaj więc najciekawsze książki na Dzień Taty czyli książki z tatą w roli głównej!

Tatusiowe czasami…”

To nowość Wydawnictwa Adamada autorstwa Guido van Genechten. Mali miłośnicy czytania z pewnością mogą kojarzyć to nazwisko, ponieważ Belg napisał takie świetnie przyjęte w Polsce tytuły jak „Jakie to szczęście, że cię znalazłem” oraz „Ale kupa! Co masz w pieluszce?”. W jego książkach pojawiał się już motyw taty, jednak w swoim najnowszym picturebooku koncentruje się wyłącznie na temacie tatusiów.

Bohaterami tej zabawnej książki jest tata nosorożec i jego synek. Dowiadujemy się o tym, że taki tata mimo dorosłego wieku potrafi zachowywać się niepoważnie. Czasami zapomina o ważnych rzeczach, czasami narobi wstydu… Jednak jedno jest pewne. Taki tatuś, jak się już go pozna, potrafi być naprawdę fajny!

Ze względu na niewielką ilość tekstu i bogate ilustracje ta książeczka o tacie spodoba się już trzylatkom.

Tato (wie)!”

W tym roku również Wydawnictwo Zielona Sowa zdecydowało się wydać opowieść o ojcach. Autor, Leszek Talko udowadnia, że czas spędzony z tatą może być szalenie kreatywny. Taki tatuś ma zawsze głowę pełną pomysłów i bez problemu przedstawia oryginalne rozwiązania problemów. Z nim nie ma mowy o nudzie. Wie nawet, jak bawić się praniem, a prozaiczne czynności takie jak zakupy czy obiad potrafią stać się nieziemskim wyzwaniem!

Jeśli chcecie wspólnie z dzieckiem poznać tatę do zadań specjalnych, ta książka to dobry adres. Podsumowując, „Tato (wie)!” to opowieść o tym, że tatowie mogą wszystko i z nimi zawsze jest pełno powodów do śmiechu 🙂 Warto zajrzeć tutaj na poprawę humoru i wieczorne chichotki!

Fakty o tatusiach”

Jesteś gotowa/y na wyniki badań terenowych dzieci dotyczących tatusiów? Książka Oscara Kroona to właśnie raport z tego dochodzenia, który wyposaża czytelnika w masę ciekawych faktów. Przeczytaj i dowiedz się, czym tatusiowie zajmują się przez całe dnie. Jak należy z nimi postępować, żeby się nie złościli, nie obrażali i nie przeklinali?

Taki współczesny portret ojcostwa schwyta za serce każdego tatę i jego pociechę. To wzruszająca opowieść, którą można podsumować w jednym zdaniu. Mimo że w oczach dziecka dorosły rodzic krąży po orbitach innej rzeczywistości, pozostaje najważniejszą osobą w jego życiu.

Tata Oli nie umie przegrywać”

To już kolejny tytuł z bestsellerowej acz kontrowersyjnej w Polsce serii o bardzo wyrazistym z charakteru tacie. Tym razem ojciec Oli i Edka musi zmierzyć się z porażką. Podobno potrafi jeździć najszybciej ze wszystkich na rowerze, biega równie szybko, a na dodatek nikt nie dorównuje mu w jedzeniu słodyczy. Przy okazji zawsze chwali się swoją wygraną tak bardzo, że aż nie się tego zwyczajnie słuchać. Ola mówi więc dość. Chce dać tacie nauczkę, ponieważ mimo że nie jest on już dzieckiem, to bezczelnie oszukuje… Czy tata Oli faktycznie przyzna się do porażki?

Mamy nadzieję, że już masz za sobą lekturę przynajmniej jednej części tej prześmiesznej serii Thomasa Brunstrøma, która ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Dwukropek. Każdy tom można czytać bez względu na kolejność, więc wybieraj dowolnie. Ale przygotuj się na salwy niekontrolowanego śmiechu!

Tata. Człowiek, mit, legenda”

Potrzebujesz jeszcze dowodów, że tata jest najwspanialszym człowiekiem pod słońcem? To sięgnij czym prędzej po pięknie wydaną publikację Wydawnictwa Znak Emotikon „Tata. Człowiek, mit, legenda”.

Mifflin Lowe snuje zachwycającą opowieść o tym, że każdy tata jest niekwestionowanym bohaterem dla swojego dziecka. Silniejszy niż Wielka Stopa, potężniejszy niż Thor, mądrzejszy niż Einstein. To właśnie tata. Przygotuje najlepsze spaghetti z czekoladowymi drażami. Zmieni pieluchę, a na dodatek policzy do nieskończoności! Skąd te moce? – zapytasz. To miłość, która zmienia zwykłego rodzica w superbohatera.

W książce urzekła nas również końcówka. Maluch sam może dokończyć tę historię i przedstawić opowieść o swoim bohaterze – tacie. Szczerze, trudno nam sobie wymyślić lepszej niespodzianki z okazji Dnia Taty.

Jak tata pokazał mi wszechświat”

Ten Zakamarkowy tytuł to już klasyk. Ale taki, który nie znika wciąż z listy bestsellerów i który każde dziecko powinno przeczytać ze swoim tatą przynajmniej raz w życiu. Nie ma się co dziwić. Stworzył go Ulf Stark i Eva Eriksson czyli dwa najważniejsze nazwiska szwedzkiej literatury dziecięcej.

Bohaterem książki jest mały Ulf i jego tata, który zabiera chłopca na spacer. Chce pokazać mu wszechświat – niebo i gwiazdy, które nazywa po imieniu. Jednak Ulfa interesują inne rzeczy. Patrzy na łąkę, a tam jego uwagę zwraca źdźbło trawy i przechadzający się powoli ślimak. Nie znamy piękniejszej opowieści o rzeczach przyziemnych i mistycznych, tych małych i tych wielkich. I perspektywie dziecka a rodzica. Okazuje się, że dziecko rozumie więcej, niż jesteśmy w stanie przypuścić.

Kasia