Strona główna » Dzieci i ekonomia. Jak to ugryźć? Poznaj książki dla dzieci o pieniądzach
Książki dla dzieci Polecenia

Dzieci i ekonomia. Jak to ugryźć? Poznaj książki dla dzieci o pieniądzach

Książki o pieniądzach dla dzieci

Istnieją takie tematy, o których nawet dorosłym trudnym jest rozmawiać. Do jednego z nich z pewnością zalicza się temat pieniędzy. A jeśli zaczniemy dodatkowo myśleć o poruszeniu tego zagadnienia z dziećmi, zdaje się ono być nie do udźwignięcia. Warto jednak zastanowić się, czy właśnie dzieciństwo nie jest najlepszym czasem do tego, by zacząć mówić o ekonomii i wszystkim, co się z nią wiąże. W końcu właśnie w pierwszych latach życia kształtują się ważne nawyki i poglądy. A od czego zacząć? My oczywiście rekomendujemy wsparcie się odpowiednimi lekturami dostosowanymi do rozwoju poznawczego małych czytelników.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy w księgarniach znajdziesz książki dla dzieci o pieniądzach, które pomogą Ci ugryźć ten przyprawiający o gorączkę temat, odetchnij z ulgą. Nie tylko Ty główkujesz, czy w ogóle mówić o finansach z maluchami, a jeśli tak, to w jaki sposób. Nie jest rozwiązaniem zarzucać kilkulatków definicjami inflacji, stagflacji, kryptowalut, itd. Ale dobrze już od dzieciństwa mówić o m.in. o wartości pieniędzy, skąd one się biorą, jak można oszczędzać i dlaczego warto to robić. Poniżej znajdziesz więc przegląd kilku tytułów, które koncentrują się na zagadnieniu ekonomii dla najmłodszych. Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziesz pomocne tytuły. A więc do dzieła!

Basia i pieniądze”

Dla przedszkolaków polecamy Twojej uwadze książeczkę z bestsellerowej, uwielbianej przez maluchy serii „Basia” Zofii Staneckiej. W tej części dziewczynka zastanawia się nad wieloma kwestiami dotyczącymi pieniędzy.

  • Dlaczego bierzemy pieniądze z bankomatu, a zaraz potem zostawiamy je w kasie sklepu?
  • Co oznacza słowo „gratis”?
  • Dlaczego nie można kupić wszystkich zabawek z supermarketowych półek?

Lektura książki „Basia i pieniądze” wspaniale inspiruje do kontynuowania z dzieckiem rozmów na temat pieniędzy i ich wpływu na nasze codzienne życie. A jeszcze przed rozmową pomoże znaleźć kilkulatkowi odpowiedzi na wiele pytań z zakresu finansów, które z pewnością pojawiają się w jego głowie, kiedy obserwuje dorosłych w codziennych sytuacjach.

Książkę możesz kupić tutaj.

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią”

W ramach serii książek popularnonaukowych dla starszych dzieci w wieku szkolnym (10+) powstała publikacja, która omawia w wyczerpujący, a jednocześnie niezwykle ciekawy i zabawny sposób zagadnienie ekonomii. Za sukcesem tej książki stoi Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje).

Po lekturze „Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią” poznasz odpowiedzi na pytania takie jak m.in.:

  • Skąd się biorą pieniądze?
  • Jak zarobić, ale się za bardzo nie narobić?
  • Co się opłaca, a co nie?
  • Gdzie kupić taniej?
  • Jak ratować budżet, kiedy w skarbonce albo w portfelu widać dno?

Ta książka dowodzi, że o ekonomii można mówić nie tylko jasno, ale i z humorem. Dostajemy tu solidną dawkę wiedzy o podstawowych i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Czyta się szybko, a zapamiętuje jeszcze szybciej – dzięki zabawnym, czasem przewrotnym rysunkom. To książka dla każdego młodego bystrzaka. Ale nie tylko! Mamo i tato: pożyczcie “Ekonomię” od waszego dziecka. Sporo się dowiecie, i będziecie się przy tym dobrze bawić!

– Aleksandra Dziadykiewicz

Książkę możesz kupić tutaj.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)”

Nazwisko Grzegorz Kasdepke zawsze wróży sukces książce dziecięcej. Nie inaczej jest z publikacją „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”, która otrzymała Nagrodę Beta czyli honorowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania finansami. Popularny pisarz literatury dziecięcej wziął na warsztat najbardziej znane terminy z działu ekonomii i uczynił je bohaterami swojej książki. Dlatego też poznamy Popyt i Podaż, które uwielbiają huśtać się na huśtawce i Polisę, na której chyba chętnie rozłożyłaby się Emerytura. Nie zabrakło również Debetu, Manka oraz Bankructwa.

Co więcej, ten literacko-finansowy majstersztyk został opatrzony komentarzem Ryszarda Petru, ekonomisty. Sięgnij po tę pozycję, jeśli masz ochotę wprowadzić pojęcia z zakresu ekonomii i finansów w bajkowy sposób. Obrazowe wyjaśnienia i bohaterowie, których chciałoby się przytulić, sprawią, że temat pieniędzy nie będzie taki straszny, jak go malują.

Książkę możesz kupić tutaj.

Pestka, drops, cukierek. Ekonomia dziecinnie prosta”

W temacie finansów dla dzieci Grzegorz Kasdepke napisał jeszcze jedną książkę. „Pestka, drops, cukierek” to jednak historia troszkę bardziej poważna, którą można z powodzeniem podeprzeć się, wprowadzając dzieci w wieku szkolnym do przedmiotu zwanym przedsiębiorczością.

W książce młody czytelnik znajdzie krótkie rozdziały z przygodami bohaterów, którym towarzyszą komentarze na marginesach. Autor wyjaśnia m.in. co oznacza dziura w budżecie, dlaczego niektórzy są biedni a inni bogaci oraz co daje praca.

Książkę możesz kupić tutaj.

Pieniądze dla początkujących”

Żadnych bajek, ale multum konkretnych informacji. Starszym dzieciom w wieku szkolnym oraz nastolatkom polecamy publikację popularnonaukową od Wydawnictwa Papilon. Na stronach książki „Pieniądze dla początkujących” czytelnicy znajdą wszystkie najważniejsze pojęcia dotyczące finansów wraz z ich szczegółowym wyjaśnieniem. Nie zabrakło nawet informacji na temat kredytów, płacenia rachunków, bitcoinów, ogromnych różnic w wynagrodzeniach pracowników różnych sektorów, akcji, udziałów czy roli banku centralnego. Publikacja przyda się również dorosłym, którzy sami chcieliby podszkolić się z zakresu ekonomii, zanim otrzymają od swoich pociech trudne pytania na temat pieniędzy.

Przystępny język oraz atrakcyjna szata graficzna gwarantują, że dzieci nie przerażą się ogromem wiedzy, ale za to z chęcią rozpoczną swoją pierwszą przygodę z ekonomią. To książka o pieniądzach dla dzieci, którą zdecydowanie warto mieć na półce dla siebie i młodszych pokoleń.

Publikację „Pieniądze dla początkujących” możesz kupić tutaj.

Julek i książki o pieniądzach

W serii książek o Julku ukazały się tytuły: „Julek i dziura w budżecie” oraz „Julek i cały ten biznes”. Sylwia Wojciechowska, prawniczka, wieloletnia edukatorka finansowa dzieci i młodzieży, w lekki i humorystyczny sposób wprowadza najmłodszych czytelników (6+) do świata finansów osobistych. Bohaterem serii jest 8 – letni Julek, jego przyjaciółka Dusia i szczurzyca Rutka. Wraz z nimi dzieci poznają takie zagadnienia jak planowanie wydatków, odróżnianie potrzeb od zachcianek, oszczędzanie, prowadzenie własnej firmy.

„Julek” pomoże poznać temat pieniędzy nie tylko od strony teoretycznej. Autorka proponuje również ćwiczenie w realu praktycznych rozwiązań jak tworzenie swojego pierwszego budżetu za pomocą trzech słoików.

Książki o Julku możesz kupić tutaj:

Kasia