Strona główna » Psychodeliczna podróż. “Jak zmienić swój umysł” Michaela Pollana na Netflixie
Ciekawostki Książki naukowe i popularnonaukowe Polecenia

Psychodeliczna podróż. “Jak zmienić swój umysł” Michaela Pollana na Netflixie

Jak zmienić swój umysł Michael Pollan

Im bardziej nieznany i zakazany temat, tym bardziej nurtuje każdego z nas. Nie inaczej jest z tematem psychodelików i ich wpływem na ludzką psychikę. Tym bardziej, że ten obszar badań zdecydowanie zalicza się do kontrowersyjnych nie tylko w Polsce. O naszej świadomości, funkcjonowaniu poznawczym, chorobach psychicznych powstała już pokaźna liczba publikacji zarówno naukowych i popularnonaukowych.

Jednak temat substancji psychodelicznych nie jest szeroko omawiany w naukowej literaturze. Chociaż istnieje książka, która daje nowe spojrzenie na to zagadnienie. Jeśli interesujesz się tematyką psychodelików i ich zastosowania w leczeniu zaburzeń psychicznych, zdecydowanie nie możesz pominąć bestsellerowej książki Michaela Pollana „Jak zmienić swój umysł. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji”.

Psychodeliki – zakazane narkotyki czy nadzieja dla ludzkości?

Na początek warto przywołać definicję psychodelików:

(gr. psyche – dusza, i delos – ujawnić, objawić) to grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także częściowo dysocjanty i delirianty) wywołujących zmiany percepcji (świadomości), sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji. Od innych substancji psychoaktywnych (stymulantów, depresantów) odróżnia je to, że wywołują zmiany stanu i treści świadomości (…) Do klasycznych psychodelików należą psylocybina (składnik niektórych gatunków grzybów), DMT (np. ayahuasca), meskalina (kaktusy San Pedro, pejotl) oraz LSD. Psychodeliki mogą wywierać pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny człowieka, również osób, które nie wykazują zaburzeń neurologicznych czy psychiatrycznych.

– ze strony psychodeliki.org

Książkę omawiającą szeroko główne substancje zaliczane do psychodelików napisał Michael Pollan. Amerykański dziennikarz w swojej głośnej publikacji z 2018 roku twierdzi, że m.in. psylocybina, ayahuasca i LSD nie są narkotykami, które czynią ludzi szalonymi. Jego zdaniem to największe błędne przekonanie ludzi na temat tych substancji. Mimo że były one stosowane on wielu lat w celu uzdrawiania, w drugiej połowie XX wieku prawo większości krajów uznało je za zakazane narkotyki i zakazało lub znacznie ograniczyło badania naukowe nad psychodelikami.

Reporterskie śledztwo nad psychodelikami

Aby sprawdzić, co jest prawdą a co mitem na ich temat, dziennikarz przeszukał liczne archiwa. Spotkał się również z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy w tych substancjach pokładali wiele nadziei dla ludzi i dla społecznego porządku. Co więcej, autor zdecydował się wypróbować działanie psychodelików na sobie samym. Otworzyło mu to drogę do poznania podziemnej społeczności terapeutów psychodelicznych.

Warto dodać, że New York Times Book Review uznał „How to Change Your Mind” za jedną z 10 najlepszych książek 2018 roku. Polski przekład równie kontrowersyjnej co budzącej ogromne zainteresowanie książki ukazał się w 2021 roku dzięki Wydawnictwu Krytyki Politycznej.

Miniserial “How to Change Your Mind”

Na podstawie książki Michaela Pollana powstał 4-odcinkowy serial dokumentalny Netflixa „How to Change Your Mind”. Jeśli więc będziesz już po lekturze tej fascynującej historii badań nad psychodelikami, to warto poszerzyć wiedzę w oparciu o ten krótki dokument z 2022 roku. Pisarz koncentruje się w nim na czterech substancjach: LSD, psylocybinie, MDMA i meskalinie. Scenarzystą tego serialu jest nagrodzony Oscarem Alex Gibney („Kurs do krainy cienia”).

Zainteresowała Cię ta publikacja? Książkę „Jak zmienić swój umysł” możesz kupić tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować