Strona główna » Psychodeliczna podróż. “Jak zmienić swój umysł” Michaela Pollana na Netflixie
Ciekawostki Książki naukowe i popularnonaukowe Polecenia

Psychodeliczna podróż. “Jak zmienić swój umysł” Michaela Pollana na Netflixie

Jak zmienić swój umysł Michael Pollan

Im bardziej nieznany i zakazany temat, tym bardziej nurtuje każdego z nas. Nie inaczej jest z tematem psychodelików i ich wpływem na ludzką psychikę. Tym bardziej, że ten obszar badań zdecydowanie zalicza się do kontrowersyjnych nie tylko w Polsce. O naszej świadomości, funkcjonowaniu poznawczym, chorobach psychicznych powstała już pokaźna liczba publikacji zarówno naukowych i popularnonaukowych.

Jednak temat substancji psychodelicznych nie jest szeroko omawiany w naukowej literaturze. Chociaż istnieje książka, która daje nowe spojrzenie na to zagadnienie. Jeśli interesujesz się tematyką psychodelików i ich zastosowania w leczeniu zaburzeń psychicznych, zdecydowanie nie możesz pominąć bestsellerowej książki Michaela Pollana „Jak zmienić swój umysł. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji”.

Psychodeliki – zakazane narkotyki czy nadzieja dla ludzkości?

Na początek warto przywołać definicję psychodelików:

(gr. psyche – dusza, i delos – ujawnić, objawić) to grupa substancji psychoaktywnych (obejmująca także częściowo dysocjanty i delirianty) wywołujących zmiany percepcji (świadomości), sposobu myślenia oraz sposobu odczuwania emocji. Od innych substancji psychoaktywnych (stymulantów, depresantów) odróżnia je to, że wywołują zmiany stanu i treści świadomości (…) Do klasycznych psychodelików należą psylocybina (składnik niektórych gatunków grzybów), DMT (np. ayahuasca), meskalina (kaktusy San Pedro, pejotl) oraz LSD. Psychodeliki mogą wywierać pozytywny wpływ na dobrostan psychiczny człowieka, również osób, które nie wykazują zaburzeń neurologicznych czy psychiatrycznych.

– ze strony psychodeliki.org

Książkę omawiającą szeroko główne substancje zaliczane do psychodelików napisał Michael Pollan. Amerykański dziennikarz w swojej głośnej publikacji z 2018 roku twierdzi, że m.in. psylocybina, ayahuasca i LSD nie są narkotykami, które czynią ludzi szalonymi. Jego zdaniem to największe błędne przekonanie ludzi na temat tych substancji. Mimo że były one stosowane on wielu lat w celu uzdrawiania, w drugiej połowie XX wieku prawo większości krajów uznało je za zakazane narkotyki i zakazało lub znacznie ograniczyło badania naukowe nad psychodelikami.

Reporterskie śledztwo nad psychodelikami

Aby sprawdzić, co jest prawdą a co mitem na ich temat, dziennikarz przeszukał liczne archiwa. Spotkał się również z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy w tych substancjach pokładali wiele nadziei dla ludzi i dla społecznego porządku. Co więcej, autor zdecydował się wypróbować działanie psychodelików na sobie samym. Otworzyło mu to drogę do poznania podziemnej społeczności terapeutów psychodelicznych.

Warto dodać, że New York Times Book Review uznał „How to Change Your Mind” za jedną z 10 najlepszych książek 2018 roku. Polski przekład równie kontrowersyjnej co budzącej ogromne zainteresowanie książki ukazał się w 2021 roku dzięki Wydawnictwu Krytyki Politycznej.

Miniserial “How to Change Your Mind”

Na podstawie książki Michaela Pollana powstał 4-odcinkowy serial dokumentalny Netflixa „How to Change Your Mind”. Jeśli więc będziesz już po lekturze tej fascynującej historii badań nad psychodelikami, to warto poszerzyć wiedzę w oparciu o ten krótki dokument z 2022 roku. Pisarz koncentruje się w nim na czterech substancjach: LSD, psylocybinie, MDMA i meskalinie. Scenarzystą tego serialu jest nagrodzony Oscarem Alex Gibney („Kurs do krainy cienia”).

Zainteresowała Cię ta publikacja? Książkę „Jak zmienić swój umysł” możesz kupić tutaj.

Kasia