Strona główna » Drive my car. Adaptacja opowiadań Murakamiego z Oscarem
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Drive my car. Adaptacja opowiadań Murakamiego z Oscarem

Mężczyźno bez kobiet

Tegoroczne Oscary za sprawą skandalu z udziałem Willa Smitha odbiły się szerokim echem w mediach. Jednak my dziś wspominamy o 94. gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej z zupełnie innych powodów. Produkcja Drive my car została uznana za najlepszy film międzynarodowy, a co poniektórzy być może wiedzą, że jest to adaptacja opowiadania Murakamiego.

28 marca świat obiegły informacje o przyznanych Oscarach 2022. Film Drive my car w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego okazał się najlepszy w swojej kategorii. Głośna, japońska produkcja to ekranizacja opowiadania Haruki Murakamiego, które znajdziemy w książce Mężczyźni bez kobiet. W Polsce zbiór opowiadań tak jak i pozostałe dzieła japońskiego mistrza słowa ukazały się nakładem Wydawnictwa Muza. Warto jeszcze dodać, że to nie jedyne prestiżowe wyróżnienie mistrzowskiej adaptacji opowiadania cenionego japońskiego pisarza. Drive my car otrzymał również m.in. Złotego Globa za Najlepszy film zagraniczny, nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złotą Palmę w Cannes za Najlepszy scenariusz.

Film Drive my car opowiada historię Yūsuke Kafuku, aktora i reżysera teatralnego oraz jego żony Oto. Niespodziewana śmierć kobiety zostawia mężczyznę z mnóstwem dręczących go pytań, na które nie zna odpowiedzi. Mimo ogromnego smutku i żałoby Yūsuke postanawia kontynuować karierę filmową i wyjeżdża do Hiroszimy, by wyreżyserować w teatrze Wujaszka Wanię. Jednak główną rolę w spektaklu otrzymuje młody, przystojny aktor Kōji, z którym najprawdopodobniej miała romans zmarła Oto. Tymczasem główny bohater poznaje młodą szoferkę Misaki, z którą prowadzi niezwykle poruszające rozmowy o życiu, samotności, miłości i stracie.

Jeśli chcecie przeczytać opowiadanie, zanim obejrzycie film lub macie ochotę zapoznać się ze wszystkimi genialnymi opowiadaniami Haruki Murakamiego, książkę kupicie tutaj: Mężczyźni bez kobiet

Kasia