Strona główna » Drive my car. Adaptacja opowiadań Murakamiego z Oscarem
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Drive my car. Adaptacja opowiadań Murakamiego z Oscarem

Mężczyźno bez kobiet

Tegoroczne Oscary za sprawą skandalu z udziałem Willa Smitha odbiły się szerokim echem w mediach. Jednak my dziś wspominamy o 94. gali rozdania najbardziej prestiżowej nagrody filmowej z zupełnie innych powodów. Produkcja Drive my car została uznana za najlepszy film międzynarodowy, a co poniektórzy być może wiedzą, że jest to adaptacja opowiadania Murakamiego.

28 marca świat obiegły informacje o przyznanych Oscarach 2022. Film Drive my car w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego okazał się najlepszy w swojej kategorii. Głośna, japońska produkcja to ekranizacja opowiadania Haruki Murakamiego, które znajdziemy w książce Mężczyźni bez kobiet. W Polsce zbiór opowiadań tak jak i pozostałe dzieła japońskiego mistrza słowa ukazały się nakładem Wydawnictwa Muza. Warto jeszcze dodać, że to nie jedyne prestiżowe wyróżnienie mistrzowskiej adaptacji opowiadania cenionego japońskiego pisarza. Drive my car otrzymał również m.in. Złotego Globa za Najlepszy film zagraniczny, nagrodę BAFTA za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złotą Palmę w Cannes za Najlepszy scenariusz.

Film Drive my car opowiada historię Yūsuke Kafuku, aktora i reżysera teatralnego oraz jego żony Oto. Niespodziewana śmierć kobiety zostawia mężczyznę z mnóstwem dręczących go pytań, na które nie zna odpowiedzi. Mimo ogromnego smutku i żałoby Yūsuke postanawia kontynuować karierę filmową i wyjeżdża do Hiroszimy, by wyreżyserować w teatrze Wujaszka Wanię. Jednak główną rolę w spektaklu otrzymuje młody, przystojny aktor Kōji, z którym najprawdopodobniej miała romans zmarła Oto. Tymczasem główny bohater poznaje młodą szoferkę Misaki, z którą prowadzi niezwykle poruszające rozmowy o życiu, samotności, miłości i stracie.

Jeśli chcecie przeczytać opowiadanie, zanim obejrzycie film lub macie ochotę zapoznać się ze wszystkimi genialnymi opowiadaniami Haruki Murakamiego, książkę kupicie tutaj: Mężczyźni bez kobiet

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować