Strona główna » Głośna powieść „Shuggie Bain” ukaże się na dużym ekranie!
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Głośna powieść „Shuggie Bain” ukaże się na dużym ekranie!

Shuggie Bain

W 2021 roku polscy czytelnicy zachwycili się najgłośniejszym debiutem literackim ostatnich lat. Ponura i przygnębiająca powieść o miłości, samotności, biedzie i uzależnieniu w błyskawicznym tempie wskoczyła na listy bestsellerów. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać na informację, że książka Douglasa Stuarta doczeka się ekranizacji!

Shuggie Bain – powieść, która łamie serce

Nominowana do wielu najważniejszych nagród w świecie książki powieść zachwyciła krytyków i miłośników literatury pięknej. Warto dodać, że w 2020 roku doceniło ją jury Nagrody Bookera.

Szkocki pisarz stworzył niezwykle poruszającą historię samotnego chłopca zwanego przez wszystkich Shuggiem i jego trudnej relacji z uzależnioną od alkoholu matki. Na kolejnych stronach powieści przenosimy się do lat 80. do robotniczej dzielnicy w Glasgow. Po odejściu męża Agnes Bain zostaje sama z trójką dzieci w górniczym mieście, które mierzy się z gospodarczą zapaścią po reformach Margaret Thatcher. Rozgoryczona piętrzącymi się trudnościami odbiegającymi od jej wizji wymarzonego domu coraz częściej sięga po używki, przenosząc szalę odpowiedzialności za swoje życie na dzieci. Jednak nikt nie jest w stanie uratować popadającej w coraz większe uzależnienie i depresję matki. Rodzeństwo postanawia więc opuścić dysfunkcyjny dom i zostaje tylko najmłodszy z nich. Shuggie wierzy w mamę jak nikt i bardzo chce jej pomóc. Jednak chłopiec również sam zmaga się z problemami.

Ekranizacja Shuggie Bain

Już w 2020 roku zaraz po premierze powieści Douglasa Stuarta filmowe przedsiębiorstwa zaczęły zabiegać o możliwość przeniesienia wstrząsającej historii o uzależnieniu i współuzależnieniu na duże ekrany. Wiemy, że twórcą serialu będzie Scott Rudin, ceniony, wielokrotnie nagradzany producent znany dzięki takim filmom jak m.in. To nie jest kraj dla starych ludzi czy Grand Budapest Hotel. Z kolei realizacją głośnej produkcji zajmie się brytyjska stacja BBC. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć w serialowym formacie ekranizację powieści Sally Rooney, Normalni ludzie. W tym wielkim przedsięwzięciu będzie również uczestniczyło Studio A24 odpowiedzialne za głośny film C’mon, C’mon.

Kiedy możemy spodziewać premiery? Nikt niestety na razie jeszcze nie wskazał konkretnej daty. Jednak z pewnością nie wydarzy się to wcześniej niż w 2024 roku.

Lektura Shuggie Bain dopiero przed Wami? Polecamy nadrobić zaległości.

Bestsellerową powieść Wydawnictwa Poznańskiego kupicie tutaj: Shuggie Bain

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować