Strona główna » Głośna powieść „Shuggie Bain” ukaże się na dużym ekranie!
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Głośna powieść „Shuggie Bain” ukaże się na dużym ekranie!

Shuggie Bain

W 2021 roku polscy czytelnicy zachwycili się najgłośniejszym debiutem literackim ostatnich lat. Ponura i przygnębiająca powieść o miłości, samotności, biedzie i uzależnieniu w błyskawicznym tempie wskoczyła na listy bestsellerów. Na szczęście nie musieliśmy długo czekać na informację, że książka Douglasa Stuarta doczeka się ekranizacji!

Shuggie Bain – powieść, która łamie serce

Nominowana do wielu najważniejszych nagród w świecie książki powieść zachwyciła krytyków i miłośników literatury pięknej. Warto dodać, że w 2020 roku doceniło ją jury Nagrody Bookera.

Szkocki pisarz stworzył niezwykle poruszającą historię samotnego chłopca zwanego przez wszystkich Shuggiem i jego trudnej relacji z uzależnioną od alkoholu matki. Na kolejnych stronach powieści przenosimy się do lat 80. do robotniczej dzielnicy w Glasgow. Po odejściu męża Agnes Bain zostaje sama z trójką dzieci w górniczym mieście, które mierzy się z gospodarczą zapaścią po reformach Margaret Thatcher. Rozgoryczona piętrzącymi się trudnościami odbiegającymi od jej wizji wymarzonego domu coraz częściej sięga po używki, przenosząc szalę odpowiedzialności za swoje życie na dzieci. Jednak nikt nie jest w stanie uratować popadającej w coraz większe uzależnienie i depresję matki. Rodzeństwo postanawia więc opuścić dysfunkcyjny dom i zostaje tylko najmłodszy z nich. Shuggie wierzy w mamę jak nikt i bardzo chce jej pomóc. Jednak chłopiec również sam zmaga się z problemami.

Ekranizacja Shuggie Bain

Już w 2020 roku zaraz po premierze powieści Douglasa Stuarta filmowe przedsiębiorstwa zaczęły zabiegać o możliwość przeniesienia wstrząsającej historii o uzależnieniu i współuzależnieniu na duże ekrany. Wiemy, że twórcą serialu będzie Scott Rudin, ceniony, wielokrotnie nagradzany producent znany dzięki takim filmom jak m.in. To nie jest kraj dla starych ludzi czy Grand Budapest Hotel. Z kolei realizacją głośnej produkcji zajmie się brytyjska stacja BBC. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć w serialowym formacie ekranizację powieści Sally Rooney, Normalni ludzie. W tym wielkim przedsięwzięciu będzie również uczestniczyło Studio A24 odpowiedzialne za głośny film C’mon, C’mon.

Kiedy możemy spodziewać premiery? Nikt niestety na razie jeszcze nie wskazał konkretnej daty. Jednak z pewnością nie wydarzy się to wcześniej niż w 2024 roku.

Lektura Shuggie Bain dopiero przed Wami? Polecamy nadrobić zaległości.

Bestsellerową powieść Wydawnictwa Poznańskiego kupicie tutaj: Shuggie Bain

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować