Strona główna » Czas na… jagody Marii Konopnickiej!
Książki dla dzieci Polecenia Zapowiedzi i nowości

Czas na… jagody Marii Konopnickiej!

Na jagody Katarzyna Minasowicz

Tytuł „Na jagody” Marii Konopnickiej przyprawia Cię o ciarki? Większości z nas tej niewielkiej objętości wierszowana bajka kojarzy się ze szkolną lekturą i niezbyt pasjonującą treścią. Bo nie ukrywajmy, wiele z lektur jest skazanych w naszych oczach na porażkę z samego względu znajdowania się na szkolnej liście lektur. Dzięki Wydawnictwu Kropka istnieje jednak szansa, by odczarować złe pierwsze wrażenie i sięgnąć po utwór najsłynniejszej polskiej poetki raz jeszcze. Ale już w dorosłości.

Daj się zaprosić na jagody do Marii Konopnickiej

Czy wiesz, że 2022 to Rok Marii Konopnickiej? Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyróżnił w ten sposób znaną poetkę, która w tym roku obchodziłaby swoje 180. urodziny. Co prawda dzieła Konopnickiej z pewnością nie są skazane na zapomnienie – wiele z nich to do dziś bestsellery. Ale niestety starsze wydania mają coraz większą szansę, by kurzyć się na bibliotecznych półkach.

Wierszowana poetycka baśń „Na jagody” w ciągu ponad 100 lat doczekała się różnych wydań i graficznych interpretacji ilustratorów. Jednak spośród całej oferty tylko na widok wydania z graficzną oprawą autorstwa Katarzyny Minasowicz szybciej zaczyna bić nam serce. „Leśna książeczka” poruszy najczulsze struny w duszy wrażliwego estety książkowego. Tekst Konopnickiej ma już swoje lata, jednak nowoczesne grafiki, perfekcyjnie uzupełniają opowieść o Janku, który wyruszył na jagody i spotyka Jagodowego króla. Jest efemerycznie, subtelnie, z nutką retro.

Katarzyna Minasowicz – autorka ilustracji

Maria Konopnicka, autorka książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi” pojawia się nie raz na lekcjach języka polskiego. Poważna pani w kapeluszu i monoklem dała się poznać jako kontrowersyjna jak na wiek, w którym przyszło jej żyć, kobieta. Z odwagą głosiła swoje opinie. Nie zważała na to, że nie wszystkim podoba się to, co pisze lub mówi. Z pewnością więc z zaciekawieniem i aprobatą spojrzałaby na najnowsze wydanie swojej baśni dla dzieci „Na jagody”.

A za dzisiejsze zamieszanie wokół tej książki odpowiedzialna jest Katarzyna Minasowicz. Ilustratorka ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej (2006) i Wydział Wzornictwa Przemysłowego ASP (2008) w Warszawie. W swojej karierze zawodowej koncentruje się na tworzeniu książek dla dzieci oraz projektowaniu grafiki użytkowej. Od 7 lat współpracuje z Teatrem Niewielkim w Warszawie, gdzie zajmuje się oprawą graficzną spektakli dla dzieci. Warto wspomnieć, że jest laureatką Red Dot Award (wraz z Z. Konarską i M. Ostaszewską-Olszewską) oraz stypendystką programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w 2021r. Natomiast jej autorska książka „Mój przyjaciel Niedźwiedź” znalazła się w finale konkursu Empiku Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2018.

Jesteś ciekawa/y najbardziej jagodowej książki tego roku? Sezon na te leśne owoce trwa w pełni, więc warto świętować jego otwarcie odpowiednią lekturą, zajadając się tegoroczną jagodzianką prosto z pieca lub piekarni. Nowe wydanie „Na jagody” Marii Konopnickiej z ilustracjami Katarzyny Minasowicz znajdziesz tutaj.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować