Książki dla dzieci to temat, o którym można rozmawiać bez końca. Trzeba przyznać, że autorzy i wydawcy wspaniale nas rozpieszczają, a rodzice mają szerokie pole do popisu. Jesteśmy w stanie znaleźć książeczki praktycznie na każdy temat, które zachwycają nie tylko treścią, ale i wyglądem. Kolorowe ilustracje, duże litery, grube kartki czy zabawne sceny to to, co przyciąga uwagę maluchów i sprawia, że jeszcze chętniej spędzają czas na czytaniu. Jeśli więc i Ty zastanawiasz się, co czytać swojemu 5-letniemu dziecku, po raz kolejny mamy dla Ciebie kilka literackich polecajek.
Co robią uczucia?
Książka Tiny Oziewicz jest jak ciepły sweter w zimie. Wspaniale otula zarówno dziecko, jak i rodzica. Autorka prowadzi nas przez świat uczuć, a dzięki dowcipnym, ale prostym grafikom tłumaczy maluchom czym są uczucia, kiedy się w nas pojawiają oraz jak sobie z nimi radzić. Poznajemy dumę, radość czy zachwyt, ale i lęk, złość i niepokój. Dzięki ciekawym wydarzeniom zainteresujesz dziecko i jednocześnie znajdziesz sposób na rozmowę o tym, co w nim drzemie. Kilkuletnie dziecko nie zawsze potrafi zrozumieć swój lęk czy złość, więc propozycja od Wydawnictwa Dwie Siostry świetnie się tutaj sprawdzi.
Tatusiu, czy dziesięć to dużo?
W bajce poznajemy Tatę Wilka i Małego Wilka, który wciąż zarzuca ojca nowymi pytaniami. Zastanawia się, czy jest wystarczająco głośny, szybki lub silny. Tata Wilk na każde z nich ma odpowiedź, ale często jest ona skomplikowana. Jednocześnie zawsze podkreśla, że bardzo kocha swojego syna i nie ma dla niego znaczenia, czy jest silny i głośny. To przepiękna opowieść o uczuciach, jakie łączą ojca z dzieckiem. Może być świetnym pomysłem na rozmowę taty z pociechą i wspólne spędzenie czasu. Oczywiście wartość lektury podkreślają wyjątkowe grafiki znanej ilustratorki Emilii Dziubak. Nic, tylko kupować, oglądać i czytać!
Zajączek u dentysty
Trzeba przyznać, że nikt nie lubi wizyt u dentysty. Nie znosimy, gdy ktoś zagląda nam do buzi, a ból wywołany wierceniem pamiętamy aż za bardzo. Jak więc przygotować do takiej wizyty malucha, nawet jeśli planujemy tylko przegląd? Odpowiedzią staje się „Zajączek u dentysty” Pauliny Kosiniak-Kamysz. Ta pozycja świetnie oswaja z profilaktyką jamy ustnej oraz przygotowuje dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Uroczy zajączek zachęca do mycia ząbków i pokazuje, że poznanie pana doktora to świetna przygoda, na którą warto wybrać się z przyjemnością! Dzięki tej książce nie tylko porozmawiasz z dzieckiem o stomatologu, ale i po prostu świetnie spędzisz czas.
Niedźwiedź i szept wiatru
W książeczce poznasz Niedźwiedzia, który mieszka w pięknym domku, ma dobre życie i cudnych przyjaciół. A jednak czegoś mu brakuje, wciąż nie czuje się jak u siebie… Dlatego pewnego dnia postanawia zabrać swoje rzeczy i wyruszyć w podróż. Taką podpowiedź przyniósł mu szept wiatru. Bohater idzie przed siebie, choć nie wie dokąd. Wie jednak, że powinien iść. Ta bajka wspaniale ilustruje poszukiwanie swojej drogi w życiu. Przedstawia Niedźwiedzia, który pomimo pozornie udanego i szczęśliwego życia nie czuje się sobą. Propozycja od Wydawnictwa Wytwórnia porusza temat troski o samego siebie oraz uważności. Wspaniała, rozwijająca książka, którą aż żal przegapić.
Adelka i kot wyjątkowy
To żadna nowość, że dzieci pragną mieć swoje zwierzątko. Co jednak zrobić, gdy marzą tylko o pięknych, dorodnych rasowcach, a kundelki i dachowce ich nie interesują? Anna Bichalska zaprasza nas na podróż, w której poznajemy wspaniałą dziewczynkę i wyjątkowego kota. Pewnego dnia w jej domu pojawia się niespodziewany gość. Bohaterka pragnęła kota nietuzinkowego, a nowy jest szary i zupełnie niepozorny. I właśnie dzięki tej opowieści uczymy dziecko, czym jest prawdziwa wyjątkowość i wartość każdego z nas. To bajka pełna empatii, która pokazuje, że zawsze warto dać komuś szansę. Uczy wrażliwości nie tylko na ludzi, ale i zwierzęta. Przepiękna, z uroczymi ilustracjami i ważnym przekazem.
Jeśli i Ciebie zainteresowały nasze propozycje, znajdziesz je tutaj:
Skomentuj