Strona główna » Łódź Design Festiwal – must have 2022. Wyróżnione książki
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Łódź Design Festiwal – must have 2022. Wyróżnione książki

must have 2022

Łódzki plebiscyt na najlepsze polskie produkty to nie tylko selekcja znakomitych mebli, akcesoriów, kosmetyków i przedmiotów sztuki użytkowej. Na liście wyróżnionych pozycji znalazło się również kilka polskich książek dla dzieci. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie tytuły są teraz w polskich trendach, nie może Was ominąć ten artykuł!

W tym roku festiwal pod hasłem 𝐑𝐞:𝐠𝐞𝐧𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚 odbywa się w dniach 12-30.05.2022. Jednak już dwa miesiące wcześniej rada ekspertów 16. Łódź Design Festiwal spośród 425 nadesłanych zgłoszeń wyłoniła 76 produktów, którym nadała tytuł must have 2022. Na ogłoszonej liście znajdziemy m.in. pięć książek polskich wydawnictw. Jesteście ciekawi, jakim tytułom przyznano jakość must have? Sprawdźcie listę poniżej!

Co robią uczucia? / Wydawnictwo Dwie Siostry

Czy komukolwiek trzeba przedstawiać tę książkę? Fantastyczna publikacja autorstwa Tiny Oziewicz z minimalistycznymi, ale chwytającymi za serce ilustracjami Aleksandry Zając oczarowała już tysiące małych czytelników. Jeśli chcecie poczytać o tym, co robią emocje, kiedy mają wolne, to koniecznie pędźcie po tę książkę! Trochę wzruszenia i jeszcze więcej uśmiechów gwarantowane.

Książkę kupicie tutaj: Co robią uczucia?

Pantera Adela i Ekoferajna / Wydawnictwo Widnokrąg

Książka o ekologii dla dzieci z pomysłem? Z pomocą przychodzi zachwycająca publikacja Kasi Walentynowicz i Pawła F. Majki. Tytułowa Pantera Adela oraz jej przyjaciele mają bzika na punkcie ochrony środowiska i przekonują najmłodszych do tego, że każdy bez wyjątku może pomóc Ziemi. Piękne ilustracje, mnóstwo zabawnych rymowanek i żartów oraz całokartonowe strony. Same plusy, zero minusów. Jeśli cenicie dobrze wydane publikacje dla dzieci z ekologicznym przesłaniem, nie może jej zabraknąć w Waszym domu.

Książeczkę kupicie tutaj: Pantera Adela i Ekoferajna

S.O.S. Pies / Wydawnictwo Kropka

Maluch i pies w domu? Jeśli rozważacie przygarnięcie tego uroczego czworonoga do Waszych czterech kątów i obawiacie się, jak dziecko będzie reagować na nowego domownika, sprawdźcie koniecznie książkę Katarzyny Antczak. Z myślą o najmłodszych psia psycholożka z pomocą Kasi Fryzy stworzyła niezwykle praktyczną ilustrowaną instrukcję obsługi psa dla kilkulatków.

Książkę kupicie tutaj: S.O.S. Pies

M jak morze / Wydawnictwo Format

Jeśli picture booki dla dorosłych to wyłącznie w wykonaniu Joanny Concejo. Tym razem polska artystka mieszkająca i tworząca we Francji zaprasza czytelnika do opowieści o złości, bólu, radości, nadziei, tożsamości i poszukiwaniu siebie. Lektura obowiązkowa dla wrażliwych dorosłych, którzy czytają między obrazami.

Książkę kupicie tutaj: M jak morze

Świat Lema / Wydawnictwo Muchomor

Czy twórczość Stanisław Lema przeznaczona jest wyłącznie dla dorosłych czytelników? Marta Ignerska udowadnia, że pierwsze kroki do zostania miłośnikiem Cyberiady, Bajek Robotów czy Solarisa można stawiać już w dzieciństwie. Jej fantastycznie zilustrowana książka spotkała się z ciepłym przyjęciem moli książkowych, a na dodatek otrzymała wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY.

Książkę kupicie tutaj: Świat Lema

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować