Strona główna » “Audrey. Życie, pasja, styl”. Wyjątkowy album o ikonie kina i elegancji
Biografie Polecenia

“Audrey. Życie, pasja, styl”. Wyjątkowy album o ikonie kina i elegancji

Zachwycająca jako Holly Golightly w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego” oraz księżniczka Anna w „Rzymskich wakacjach” – chociaż jej wspaniałych ról wymienić można by znacznie więcej. To właśnie Audrey Hepburn, która zapisała się jako niekwestionowana gwiazda kina. Warto wspomnieć, że podziwiana jest nie tylko ze względu na swój aktorski talent, ale również niepowtarzalny styl i subtelną elegancję. Jeśli więc i Ty należysz do osób, które marzą o przechadzaniu się się Piątą Aleją w Nowym Jorku i rozkoszowaniem się croissantem na śniadanie przed witryną Tiffany’ego, tak jak robiła to urocza Holly, ale również chciał(abyś) dowiedzieć się, kim była jedna z najbardziej uwielbianych gwiazd w historii kina, to mam dla Ciebie idealną lekturę. Koniecznie sięgnij po albumową biografię „Audrey. Życie, pasja, styl”. Ta książka Cię zachwyci!

Biografia Audrey Hepburn

Biograficzna książka „Audrey. Życia, pasja, styl” (ang. „Our Fair Lady. Audrey Hepburn’s Life in Pictures”) to opowieść o pełnym pasji życiu Audrey Hepburn, która została wzbogacona licznymi zdjęciami aktorki. Oprócz dobrze znanych chociażby z internetu zdjęć gwiazdy kina znajdziemy tu także zdjęcia z planów filmowych, rzadkie ujęcia rodziny i dotąd nieznane zdjęcia archiwalne ukazujące codzienne chwile. Jednak ta publikacja to nie tylko bogaty przegląd zdjęć. Chiara Pasqualetti Johnson śledzi losy i niesamowity rozwój Audrey Hepburn od jej narodzin, początków jako uczennicy baletu, lata wojenne, pierwsze lata w modelingu i aktorstwie, aż wreszcie złote lata jako gwiazdy Hollywood.

Okładki pozostałych zagranicznych wydań książki „Audrey. Życia, pasja, styl”:

Album o życiu Audrey Hepburn

Autorka podzieliła książkę na cztery części:

  • Narodziny gwiazdy (1929-1954), gdzie śledzi pierwsze kroki Audrey Hepburn w świetle reflektorów,
  • Złote lata (1954-1960), kiedy aktorka stała się muzą Huberta de Givenchy i dała Hollywood nową definicję elegancji,
  • W stylu diwy (1960-1983), kiedy Audrey Hepburn przeszła do historii kina w swojej małej czarnej i ogromnych okularach w „Śniadaniu u Tiffany’ego”,
  • Ambasadorka dzieci (1983-1993), gdzie przybliża czytelnikowi humanitarną pracę aktorki pod koniec jej życia jako ambasadorki UNICEF.

Rozbrajająco sympatyczna, a zarazem w przedziwny sposób dumna. Wyrafinowana, lecz nie snobistyczna. Delikatna, a przecież nie krucha. Audrey Hepburn już od debiutu ucieleśniała nieodparcie urzekającą mieszankę niewinności i szarmu. Niczym księżniczka, która stała się królową, z gracją kroczyła wśród hollywoodzkich reflektorów, nie tracąc prawdziwej tożsamości. Lecz za sukcesem takich kobiet jak Audrey nie stoi przypadek czy łut szczęścia. Kryło się za nim mnóstwo pracy, zaangażowania i poświęceń.

Zachwycający album o życiu Audrey Hepburn, która oczarowywała swoim uśmiechem i życzliwością, wzbogaca naszą wiedzę o jej prawdziwym życiu poza ekranem. Jest również wspaniałym oprowadzeniem po jej stylu, który w wyjątkowy sposób wpłynął na popkulturę i jest źródłem inspiracji w modzie do dziś.

Mimo drobnej figury i sylwetki baletnicy Audrey udało się zasłynąć w czasach, gdy za boginię kobiecości uważano Marylin Monroe. Wysoka, subtelna, dobrze wychowana i zawsze uśmiechnięta Hepburn podbijała serca aktorów i reżyserów swoim sarnim spojrzeniem i manierami. „Po pięciu minutach wszyscy się w niej kochaliśmy” – zapewniał Billy Wilder, który reżyserował ją w „Sabrinie”. Prostota nie była dla Audrey tylko kwestią stylu, ale również życiową zasadą. Cygaretki, lekkie baleriny, dekolty w łódkę, pięknie wiązane apaszki i zadziorna grzywka. Elegancja wypływająca z oszczędnych środków odzwierciedlała jej prawdziwą naturę, przejawiającą się przede wszystkim w gestykulacji i spojrzeniu. Dlatego właśnie „styl Audrey” stał się ważną częścią sukcesu jej filmów.

Nie istniała – i może do dziś nie istnieje – żadna inna gwiazda kina czy mody obdarzona podobna naturalną elegancją, pozornie niewymagającą wysiłku. Świat mody szybko ją pokochał. I to z wzajemnością.

Chiara Pasqualetti Johnson – autorka biografii Audrey Hepburn

To nie pierwsza książka Chiary Pasqualetti Johnson, która ukazała się w Polsce. W 2021 roku miała premierę biografia „Coco Chanel. Rewolucja stylu”. Włoska autorka książek o znanych kobietach od 20 lat pisze dla magazynów takich jak Dove, Arte, Antiquariato, Bell’Italia. Jej bestsellerowa publikacja „The Most Influential Women of Our Time” została przetłumaczona na 14 języków. W 2021 roku Forbes Italia wymienił pisarkę wśród 100 kobiet sukcesu.

Chiara Pasqualetti Johnson z wykształcenia jest historyczką sztuki. Studia skończyła na Università degli Studi di Milano. Oprócz tematyki kobiet jako dziennikarka pisze o sztuce, artystach i ich dziełach.

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować