Strona główna » Albert Albertson ma już… 50 lat!
Aktualności ze świata książki Ciekawostki Książki dla dzieci

Albert Albertson ma już… 50 lat!

Urodziny Alberta Albertsona

Ciężko w to uwierzyć, ale pierwsza książka o Albercie Albertsonie ukazała się w Polsce już 10 lat temu. Alfons Åberg, jak nazywają Alberta w Szwecji, obchodzi z kolei swoje pięćdziesiąte urodziny. Bez wątpienia książki Gunilli Bergström to prawdziwy fenomen skandynawskiej literatury dziecięcej. Za co kochają go najmłodsi?

O Albercie Albertsonie

Mały przedszkolak mieszka ze swoim bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak na kilkulatka cechuje się wyjątkową kreatywnością. Jeśli tylko bardzo czegoś pragnie, okazuje się być niezwykle pomysłowy. Na co dzień nie obywa się jednak bez rozrabiania, grzebania się przed wyjściem do przedszkola i problemów z zasypianiem. Dzięki temu, że Albert dokładnie oddaje blaski i cienie dzieciństwa, mali czytelnicy rozpoznają w nim swoje własne emocje i zachowania. Tak jak on złoszczą się, boją, zazdroszczą, są ciekawi świata i chętni do zabawy. Co ważne, w książkach o Albercie świat pokazany jest z dziecięcej perspektywy, dlatego maluchy uwielbiają poznawać jego kolejne przygody.

50 urodziny Alberta Albertsona

Świętowanie 50-lecia to nie lada gratka! Wracając jednak do samych początków… Pierwsza książka o Albercie Albertsonie God natt, Alfons Åberg została wydana w 1972 roku. Od tego czasu ukochany bohater doczekał się mnóstwa zabawnych przygód. W Szwecji kultowa seria liczy ponad 30 tytuł i sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie. Autorka i ilustratorka książek Gunilla Bergström otrzymała za swoją twórczość prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Warto wspomnieć, że w 1997 roku jej książka o Albercie zdobyła tytuł książki roku 1997. Niestety uwielbiana szwedzka pisarka zmarła 25.08.2021 roku, więc nie doczekała wyjątkowych urodzin swojego literackiego dziecka.

Polskie urodziny Alberta Albertsona

W Polsce seria Albert Albertson ukazuje się nakładem Wydawnictwa Zakamarki. Również poznańskie wydawnictwo zdecydowało się dołączyć do wyjątkowego wydarzenia. W związku z tym podczas Poznańskich Targów Książki mali fani szwedzkiej serii mogli odwiedzić pokój Alberta i świętować razem z nim urodziny. Mamy nadzieję, że to nie koniec świętowania. Być może wiernych czytelników Gunilli Bergström czeka jeszcze niespodzianka i w tym roku ukaże się kolejna część z serii o Albercie? Trzymamy kciuki!

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, jak Albert świętuje urodziny, koniecznie przeczytajcie książkę:

Kasia