Strona główna » 4 książki, które warto spakować dziecku na wakacje
Książki dla dzieci Polecenia

4 książki, które warto spakować dziecku na wakacje

Choć wakacje powoli dobiegają końca, to wciąż wiele rodzin właśnie teraz wybiera się na urlop. Jeśli i Ty należysz do jednej z nich i kompletujesz wakacyjną biblioteczkę, mamy dla Ciebie 4 świetne pozycje, które warto spakować dziecku. Pokażesz mu, że czytanie wcale nie jest nudne, a dzięki książkom może się wiele dowiedzieć! To propozycje przede wszystkim dla dzieci w przedziale 9-12 lat. Co warto poznać w tym okresie?

Moc Amelki

„Moc Amelki” Barbary Gawryluk jest jedną z ciekawszych i wzruszających opowieści. Chyba każdy słyszał o tytułowej Amelce, która przebywając w schronie w trakcie bombardowań śpiewała. Dziewczynka bardzo szybko stała się symbolem wszystkich niewinnych dzieci, które straciły swoje bezpieczeństwo i niewinność w wyniku wojny na Ukrainie. Amelka uciekała przed bombami, ostrzałami i czołgami, które wjeżdżały do miast. Obecnie w Polsce jest wiele dzieci, które uciekły przed koszmarem wojny i początkowo nie mogły odnaleźć się wśród rówieśników z naszego kraju. Wydawnictwo Literatura prezentuje książeczkę, która pokazuje, że każdy może być Amelką mającą w sobie niewiarygodną moc łagodzenia ludzkich serc. To pozycja, która uwrażliwi Twoje dziecko i pokaże mu różnorodność świata.

Opowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy

Seksualność i dojrzewanie może budzić wiele skrępowania i wątpliwości. To trudny czas dla nastolatków, dlatego niemiecka edukatorka seksualna Katharina von der Gathen zebrała w swojej książce pytania, które usłyszała od dzieci szkół podstawowych w trakcie prowadzenia dla nich warsztatów. Odpowiada na każde z nich, udzielając rzetelnych informacji i dostosowując je do wyobraźni dziecka. Towarzyszą im zabawne ilustracje wykonane przez Anke Kuhl. To świetna pozycja, która oswaja temat seksualności i pokazuje maluchom, że można rozmawiać o nim tak jak o każdym innym temacie. Rozwiewa wątpliwości, o które dzieci wstydzą się spytać i pokazuje, że to co dzieje się w ich ciele jest całkowicie normalne.

Figgrotten

„Figgrotten” to książka rekomendowana przez pedagogów i wyróżniana przez krytyków literackich. Przedstawia losy dziewczynki, która jest uznawana za odmieńca. Lubi spędzać wiele czasu na dworze, przyglądać się ptakom, zbierać liście czy siedzieć na skałach. Zawsze zakłada czapkę, bo wtedy czuje się bezpieczna, odseparowana od ludzi. Najgorzej czuje się w tłumie, gdzie jest samotna. Widzi, że jest odmieńcem, z którym nikt nie chce się zadawać. Jednak pewnego dnia trudne wydarzenie wstrząsa światem dziewczynki i sprawia, że ta powoli przechodzi przemianę. Dzięki temu uzyskujemy fenomenalną powieść psychologiczną, która pokazuje dzieciom, czym jest dojrzewanie psychospołeczne, jakie są typy osobowości i dlaczego tak ważna jest akceptacja.

Nata i czarownice

To lekka i zabawna powieść fantasy, która rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i pokaże maluchom, że w trakcie czytania można się świetnie bawić. Nata, tytułowa bohaterka ma osiem lat i jest bardzo żywiołowa. Pewnego dnia jej mama musi wyjechać, a dziewczynka zostaje pod opieką trzech staruszek. Niestety nie wie, że to emerytowane czarownice. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że pod nieobecność mamy Naty pojawiają się potężni czarodzieje. Szczególnie jeden jest chętny na spadek, który został ukryty w ogrodzie. Czarownice próbują okiełznać sytuację i zaopiekować się dzieckiem nie zdradzając swoich wyjątkowych mocy. To ciepła i zabawna opowieść, przy której dziecko będzie się po prostu świetnie bawić.

Jeśli zainteresowały Cię nasze propozycje, możesz znaleźć je tutaj:

 

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować