Strona główna » Iwona Chmielewska w finale Hans Christian Andersen Award 2024
Aktualności ze świata książki

Iwona Chmielewska w finale Hans Christian Andersen Award 2024

Iwona Chmielewska w finale Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024

Jury prestiżowej Hans Christian Andersen Award nominowało polską znakomitą ilustratorkę, Iwonę Chmielewską. Polka dotarła aż do finału i znajduje się wśród najlepszych współczesnych ilustratorów z całego świata. Już po raz czwarty ma szansę otrzymać niezwykle wysoko cenioną nagrodę nazywaną „Małym Noblem”, której patronuje Król Danii.

Hans Christian Andersen Award 2024

Co dwa lata IBBY, czyli International Board on Books for Young People, nagradza za całokształt twórczości twórców literatury dziecięcej, przyznając im Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena. To najważniejsze międzynarodowe wyróżnienie, które otrzymują wybitni autorzy oraz ilustratorzy książek dla dzieci.

Międzynarodowa organizacja IBBY ogłosiła tegoroczną shortlistę autorów i ilustratorów Hans Christian Andersen Award 2024. Wygląda ona następująco:

Autorzy książek dla dzieci:

Marina Colasanti – Brazylia
Heinz Janisch – Austria
Lee Geum-yi – Korea Południowa
Bart Moeyaert – Belgia
Timo Parvela – Finlandia
Edward van de Vendel – Holandia

Ilustratorzy książek dla dzieci:

Cai Gao – Chiny
Iwona Chmielewska – Polska
Nelson Cruz – Brazylia
Elena Odriozola – Hiszpania
Sydney Smith – Kanada
Paloma Valdivia – Chile

Wśród nazwisk ilustratorów mających szansę na otrzymanie Hans Christian Andersen Award 2024 widzimy nazwisko Iwony Chmielewskiej, czyli naszej polskiej artystki. Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy raz, kiedy Polka znalazła się wśród finalistów tej najważniejszej dla twórców literatury dziecięcej nagrody. To już jej czwarty raz w finale! Iwona Chmielewska była w finale nagrody w kategorii graficznej w roku 2018, 2020 i 2022.

Swoje miejsce w finale Nagrody im. Hansa Christiana Andersena Iwona Chmielewska skomentowała następująco:

Dziękuję bardzo za tę nominację. To zaszczyt znaleźć się w znakomitym gronie sześciorga ilustratorów i ilustratorek z całego świata. I to po raz czwarty 🙂

Informację o tegorocznych laureatach Hans Christian Andersen Award 2024 poznamy 8 kwietnia podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.

Iwona Chmielewska – Polka po raz czwarty ma szansę na „Małego Nobla”

Artystyczne wykształcenie Iwona Chmielewska zdobyła, studiując na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1984 roku otrzymała dyplom z grafiki warsztatowej. Zanim na dobre zajęła się tworzeniem autorskich picturebooków dla dzieci i dorosłych, tworzyła ilustracje do klasyków literatury dziecięcej. Jednak delikatne, melancholijne ilustracje Iwony Chmielewskiej – teraz rozpoznawalne na całym świecie – nie zostały wcale po raz pierwszy docenione w ojczystym kraju ilustratorki, ale w Korei. Właśnie tam w 2003 roku od publikacji książek zaczęła się jej międzynarodowa kariera.

„Pamiętnik Blumki” to pierwsza książka Iwony Chmielewskiej, która ukazała się w Polsce. Chociaż po raz pierwszy wydano ją w Niemczech. Historia Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka znalazła się na liście nominacji do Deutscher Jugendliteraturpreis, a także w zestawieniu Białych Kruków 2012. Iwona Chmielewska została również nagrodzona za książki „Maum. Dom duszy” (Bologna Ragazzi Award 2011), „Oczy” (Bologna Ragazzi Award 2013), „abc.de” (nominacja do Deutscher Jugendliteraturpreis 2016).

Tym, co charakteryzuje styl Iwony Chmielewskiej, jest sięganie po różne sposoby ekspresji. Artystka w swoich poetyckich, często metaforycznych, ilustracjach łączy zarówno ołówek, kredki z haftem czy wyklejankami ze starych zeszytów.

Kasia