Strona główna » “Antosia w bezkresie” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego 2023
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

“Antosia w bezkresie” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego 2023

"Antosia w bezkresie" z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego 2023

Jak co roku podczas finału Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbywa się w Krakowie, jury ogłosiło laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Tegorocznym zwycięzcą jest Marcin Szczygielski. Pisarz został nagrodzony za książkę „Antosia w bezkresie”, która ukazała się w 2022 roku nakładem Instytutu Wydawniczego Latarnik.

Najlepsza książka dla dzieci 2022 roku

Słowem wstępu, Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie dla najlepszej książki dziecięcej, która ukazała się w poprzednim roku. Od 2016 roku wręczana jest podczas jesiennego Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Jury uznało książkę „Antosia w bezkresie” za najlepszą książkę dla dzieci 2022 roku. To opowieść o wojennych losach Antosi, która razem z mamą zostaje deportowana do Kazachstanu. Od tej pory musi nauczyć się, jak przetrwać w świecie, który zdominował terror NKWD, nędza i komunistyczna propaganda. Na przykładzie tej historii Marcin Szczygielski przybliża czytelnikom mało znane wydarzenia z czasów II wojny światowej, kiedy tysiące polskich dzieci zostało wywiezionych na rozkaz Stalina na Syberię i do Kazachstanu.

Warto dodać, że książkę Marcina Szczygielskiego dostrzegli członkowie jury również innych konkursów literackich. Książka otrzymała nominację do Nagrody Literacka Podróż Hestii 2023 oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii literatura dziecięca. Dostała także tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2022 w kategorii książka dla młodzieży.

Marcin Szczygielski za swoją książkę „Antosia w bezkresie” – oprócz statuetki Ferdynanda Wspaniałego zaprojektowanej przez Stanisława Juszczaka – otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych oraz pobyt rezydencjalny w krakowskim Pałacu Potockich. Sponsorami tych nagród jest Miasto Kraków oraz KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

To jednak niejedyny zwycięzca tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Decyzją publiczności Festiwalu Literatury dla Dzieci zwyciężyli Cezary Harasimowicz i Marta Kurczewska, którzy są autorami książki „Tygrys” (Wydawnictwo Agora dla dzieci).

Jeśli nie czytał_ś jeszcze nagrodzonych książek, znajdziesz je tutaj:

A jeśli jesteś już po lekturze „Antosi w bezkresie”, koniecznie sięgnij po kontynuację losów dziewczynki – „Zbójeckie nasienie”.

Kasia