Strona główna » Znamy nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Znamy nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023

Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023

Szukasz wartościowej książki dla swojego dziecka? Koniecznie więc sprawdź tegoroczne nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Jak co roku w październiku ukazała się lista kilkunastu tytułów wydanych w roku ubiegłym, które doceniło jury nagrody. Czytaj dalej, żeby poznać książki, które mają szansę na miano najlepszej książki dziecięcej 2022 roku!

Tytuły nominowane do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to coroczne – od 2016 roku – wyróżnienie dla książki dla dzieci. Przyznawana jest podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci, który organizuje w Krakowie Fundacja Burza Mózgów. Jak sama nazwa wskazuje, patronem nagrody jest nikt inny jak pies Ferdynand Wspaniały z kultowej książki Ludwika Jerzego Kerna.

W jury Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023 zasiedli: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Georgina Gryboś oraz członkowie rady programowej Festiwalu Literatura dla Dzieci – Szymon Kloska i Łukasz Dębski.

Zgodnie z decyzją jury lista nominowanych do nagrody tytułów wygląda następująco:

Pięć tytułów, które przejdą do finału Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2023 poznamy już na początku listopada. A 19 listopada podczas tegorocznego Festiwalu Literatury dla Dzieci jury ogłosi laureatów. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna w wysokości 20 tys. złotych i statuetka Ferdynanda Wspaniałego.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować