Strona główna » Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” 2023. „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego najlepszą biografią 2022 roku
Aktualności ze świata książki Biografie

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” 2023. „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego najlepszą biografią 2022 roku

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz 2023 - Wojciech Orliński "Kopernik. Rewolucje"

W miniony weekend poznaliśmy laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2023. W trakcie 54. Rybnickich Dni Literatury jury ogłosiło zwycięzcę wybranego spośród pięciu finalistów. Nagrodzony został Wojciech Orliński za książkę „Kopernik. Rewolucje”.

Najlepsza biografia 2022 roku

Jak co roku w październiku kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” – w składzie: Jan Baron, Anna Cieplak, Agata Passent, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek, Anna Niewiadomska, Aleksandra Klich – wybrała najlepszą biografię napisaną w języku polskim i wydaną w roku poprzednim. Na tytuł tegorocznego zwycięzcy mieli szansę: Karolina Dzimira-Zarzycka („Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki”), Wojciech Orliński („Kopernik. Rewolucje”), Krzysztof Siwczyk („Sygnał w zenicie”), Rusłan Szoszyn („Lodołamczka. Swiatłana Cichanouska”), Krzysztof Umiński („Trzy tłumaczki”). Laureatem VIII edycji Nagrody „Juliusz” został Wojciech Orliński za rewolucyjną biografię Mikołaja Kopernika.

Nagrodziliśmy Wojciecha Orlińskiego, który wybór bohaterów i swoją metodę pisania o tychże bohaterach wypracował już wcześniej. Orlińskiego nie brzydzą, a nawet fascynują tzw. nauki ścisłe. (…) Sięga po bohatera, który być może świadomie nie zostawia po sobie śladów – właściwie żadnych źródeł, listów, szkiców, dzienników. Jaka jest ta metoda Orlińskiego? Pokazuje, że nauka, dowody matematyczne, naukowe rewolucje, które kompletnie zmieniają człowieka i myślenie o naszym miejscu w tym wszechświecie, nie są gromem z jasnego nieba. Że dowód, jaki w końcu przeprowadził i opublikował Kopernik, wynika z kilku oddziałujących na siebie ośrodków.

– Agata Passent, członkini kapituły

Przedstawicielka jury zwróciła także uwagę na niezwykły styl pisania Orlińskiego, dzięki któremu połączył świat humanistów z matematykami, astrofizykami i historykami idei.

W trakcie wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” 2023 autor wyróżnionej biografii nie krył słów wzruszenia:

To moja pierwsza nagroda. Bardzo dziękuję władzom miasta za to, że urządziły ten konkurs. To najpiękniejszy październik mojego życia! Nie wiem, co powiedzieć, muszę wykonać zaraz wiele telefonów.

Książka „Kopernik. Rewolucje” ukazała się w 2022 roku nakładem Wydawnictwa Agora. Jeszcze nie czytał_ś tej zaskakującej biografii naszego polskiego astronoma? Czym prędzej nadrób zaległości! Biografię Mikołaja Kopernika, czyli najlepszą biografię 2022 roku, znajdziesz tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować