Strona główna » Znamy finalistów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2022
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Znamy finalistów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2022

Finaliści Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2022

W październiku poznaliśmy osiemnaście książek dla dzieci, które znalazły się na liście nominowanych tytułów do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Wpis poświęcony nominacjom do tegorocznej edycji tego literackiego konkursu znajdziesz TUTAJ. Zgodnie z zapowiedzią w pierwszych dniach listopada jury ogłosiło listę pięciu finalistów.

Przypomnijmy, że Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego otrzymują od 2016 roku polscy autorzy książek dla dzieci w wieku 5-12 lat. Nagrodzie patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna – Ferdynand Wspaniały. Nazwisko laureata ogłaszane jest podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci. Na tegorocznej liści finalistów znalazły się poniższe tytuły wydane w 2021 roku:

Zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu poznamy już 20 listopada podczas uroczystej Gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować