Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to ruch nakierowany na wspomaganie pasji czytelniczej wśród Polaków. Obecna edycja przypada na lata 2021-2025, a jej głównym celem jest rozwój i modernizacja polskich bibliotek. Jak podnieść kompetencje czytelnicze w społeczeństwie polskim? Na to pytanie odpowiadają cztery priorytety Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz nowo powstała kampania z udziałem polskich sportowców zatytułowana “Czytaj i wejdź do gry”.
Czytaj i wejdź do gry – kampania z udziałem polskich sportowców
Hasłem przewodnim kampanii “Czytaj i wejdź do gry” jest porzekadło: w zdrowym ciele zdrowy duch. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafał Wiśniewski, mówi:
Celem akcji jest uświadomienie polskiemu społeczeństwu, jak ważne jest łączenie pasji intelektualnych ze sportem i zdrowym trybem życia. Wśród inicjatyw podjętych w ramach kampanii “Czytaj i wejdź do gry” znajdują się m.in. spotkania ze sportowcami, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach czytelniczych, spoty promujące zarówno ruch, jak i czytanie, a także wyznaczenie specjalnych stref czytelniczych w czasie wydarzeń sportowych organizowanych przez Polską Ligę Siatkówki oraz książkowe wyzwania i rankingi czytelnicze. Niektóre z tych inicjatyw zostały już wprowadzone w życie.
W ramach kampanii powstały spoty reklamowe z udziałem sportowców – Marii Stenzel, Mateusza Bieńka, Bartosza Kapustki oraz Tomasza Majewskiego. Spoty te możecie zobaczyć tutaj.
W akcje włączają się także inni sportowcy, którzy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami czytelniczymi. Joanna Kaczor-Bednarska, 18 października 2023 roku w czasie inaugurującej akcję konferencji w Bibliotece Narodowej, opowiedziała o swojej bliskości z literaturą. Jak wspomina siatkarka:
Podobnie wypowiadali się również Krzysztof Felczak, Jakub Kowalczyk, Kamil Składowski albo Piotr Nowakowski. W akcję włączyli się zatem sportowcy reprezentujący różne dyscypliny, a także trenerzy i osoby zawodowo zaangażowane w pracę polskich klubów sportowych. Warto iść za ich przykładem: czytać i pamiętać, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Działania w ramach akcji “Czytaj i wejdź do gry” potrwają do grudnia 2023, zatem zachęcam do śledzenia mediów społecznościowych NPRCz, aby nie przegapić kolejnych inicjatyw:
Informacje o działaniach podjętych w ramach akcji “Czytaj i wejdź do gry” można znaleźć również w specjalnych zakładkach na oficjalnych stronach ligowych.
Cztery priorytety NPRCz2.0 na lata 2021-2025
Jak czytamy na stronie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0:
Jakie zatem są cztery szczegółowe cele i ich priorytety?
- Poprawa oferty bibliotek publicznych – za ten cel odpowiada Biblioteka Narodowa, która ma nie tylko zapewnić bibliotekom dostęp do nowości wydawniczych oraz książek w formie e-booków, ale również stworzyć ogólnokrajową sieć bibliotek. Biblioteki te mają być zintegrowane za pomocą wspólnego systemu internetowego, który umożliwi użytkownikom wgląd w katalogi biblioteczne z całego kraju.
- Inwestowanie w infrastrukturę bibliotek – za ten cel odpowiada Instytut Książki, którego zadaniem jest zadbanie o to, aby biblioteki publiczne odpowiadały potrzebom każdego ich użytkownika (w tym osobom starszym, niepełnosprawnym oraz rodzinom z dziećmi). Warunki lokalno-techniczne polskich bibliotek pozostawiają wiele do życzenia zwłaszcza w gminach wiejskich, a zatem to właśnie te budynki zostaną zmodernizowane w pierwszej kolejności.
- Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych – to cel, za który odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na stronie NPRCz2.0 czytamy, że wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest “inwestycją w ich kompetencje społeczne” i z tym stwierdzeniem trudno się nie zgodzić. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 placówki edukacyjne mogą starać się o dofinansowania na ulepszenie wyposażenia bibliotek lub zakup kolejnych książek.
- Rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej – cel ten realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury, które koordynuje konkurs dotacyjny BLISKO (Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność). Dofinansowania przyznawane w ramach BLISKO mają dążyć do podniesienia kompetencji pracowników bibliotek, aktywizacji społeczności bibliotecznych lub wspierania lokalnych partnerstw.
Skomentuj