Strona główna » Znamy laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki”
Aktualności ze świata książki Fantastyka

Znamy laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki”

W ostatni weekend maja rozstrzygnęło się kilka konkursów literackich, w tym m.in. Nagroda „Nowej Fantastyki”. Jak sama nazwa wskazuje, jej celem jest wyłonienie najlepszych powieści i komiksów z gatunku fantastyki, które ukazały się w roku poprzedzającym edycję. W 2022 r. odbyła się już dziewiąta odsłona tego konkursu.

Zarówno za nominacje książek i późniejszą selekcję laureatów odpowiadają redaktorzy i współpracownicy miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach:

  • Polska Książka Roku,
  • Zagraniczna Książka Roku,
  • Wznowienie Roku,
  • Polski Komiks Roku,
  • Zagraniczny Komiks Roku,
  • Nagroda im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor).

Ta ostatnia wspomniana nagroda ma za zadanie wyłonić autorki i autorów, którzy nie są jeszcze znani szerszemu gronu czytelników, a których twórczość pozwala widzieć w nich spory potencjał.

Przejdźmy już jednak do najważniejszej części wpisu. Czyli kto otrzymał tegoroczną Nagrodę „Nowej Fantastyki”? Listę laureatów wraz z podziałem na kategorie zamieszczamy poniżej.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować