Strona główna » Laureaci nagrody Najpiękniejsze Polskie Książki 2021
Aktualności ze świata książki

Laureaci nagrody Najpiękniejsze Polskie Książki 2021

Konkurs goni konkurs. Ostatnio pisaliśmy o Nagrodzie Wielkiego Kalibru i Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. A dziś przychodzimy z wynikami 62. edycji Konkursu PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2021. Jury nie miało łatwego wyboru, ponieważ od 106 firm wydawniczych otrzymało 203 zgłoszenia tytułów.

Zwycięzców najstarszego konkursu literackiego w Polsce poznaliśmy podczas tegorocznych Targów Książki w Warszawie. Za organizację konkursu odpowiada Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Pierwsza edycja pod nazwą Konkurs na najlepiej wydaną książkę roku miała miejsce w 1957 roku. Mimo zmian w kryteriach ocen, zmiany gustów i stylu wydawania książek na przestrzeni lat, cel nagrody pozostał ten sam. Komitet z rocznej produkcji wydawniczej wybiera wyróżniające się poziomem artystycznym publikacje.

W tym roku w jury konkursu zasiedli:

  • dr Agata Szydłowska (przewodnicząca)
  • prof. Maciej Buszewicz
  • Magdalena Frankowska
  • Tomasz Fudala
  • dr hab. Małgorzata Gurowska
  • Alicja Kobza
  • Ryszard Kryska
  • dr hab. Ewa Repucho
  • Andrzej Tomaszewski
  • prof. Mieczysław Wasilewski

Nagrody przyznano w sześciu poniższych kategoriach:

Literatura piękna:

  • „Raster Lichtensteina” – Agnieszka Wolny-Hamkało (Wydawnictwo Warstwy)

Książki naukowe, popularnonaukowe (humanistyka):

  • „Kult jednostki. Radykalni pasjonaci… / Radical Passion” – Dawid Błaszczyk, Tomasz Czechowicz, Maciej Janus, Marian Misiak (Torypress i Threedotstype)

Książki dla dzieci młodzieży:

  • „Świat Lema” – Marta Ignerska (Wydawnictwo Muchomor)

Podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe:

  • „ABC typografii” – Katarzyna Sowa (Wydawnictwo Libron)

Słowniki, encyklopedie, leksykony, poradniki:

  • „Encyklopedia Prostej Polszczyzny – Biuro Prostego Języka PZU” (PZU SA / PZU Życie SA)

Albumy:

  • „O niej. Teresa Gierzyńska” – red. Joanny Kordjak (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki)

W dziale III Książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne jury nie przyznało nagrody.

Warto zaznaczyć, że nagrodzone i wyróżnione książki biorą udział w międzynarodowym wydarzeniu literackim „Best Book Design from all over the World” w Lipsku. Dodatkowo publikacje te pojawią się na wystawie „Buchkunst International” podczas Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie.

Pełny spis nagrodzonych i wyróżnionych publikacji znajdziesz na stronie organizatora konkursu.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować