Strona główna » Nominacje do konkursu Książka Górska Roku 2022
Aktualności ze świata książki

Nominacje do konkursu Książka Górska Roku 2022

Nominacje do Górskiej Książki Roku 2022

Podczas jednego z największych festiwali górskich w Polsce, który odbywa się w dniach 8-11.09.2022, poznamy laureatów konkursu Górska Książka Roku 2022. Organizatorzy Festiwalu Literatury Górskiej oraz Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju ogłosili tymczasem tegoroczne nominacje.

Zarówno autorzy książek o tematyce górskiej jak i wydawcy do 15 czerwca 2022 roku mogli zgłaszać do konkursu swoje propozycje publikacji. Pod uwagę brane były tytuły wydane pomiędzy 1 czerwcem 2021r. a 30 maja 2022r. Jury zapoznało się z 58 zgłoszonymi książkami, z czego wybrało 18 w 6 kategoriach. Aktualna lista nominacja prezentuje się więc następująco:

Literatura non-fiction

Literatura fikcjonalna

Biografie, eseje, szkice, opracowanie naukowe i popularnonaukowe

Przewodniki i informatory

Albumy

Literatura dla dzieci

Tegorocznych laureatów w każdej kategorii poznamy 9.09.2022 podczas 27. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju w trakcie Gali Literatury i Kultury Górskiej. Dodatkowo jury wyłoni najlepszą Książkę Górską Roku, której autor otrzyma Grand Prix.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować