Strona główna » W Korei Południowej trwa wystawa Mistrzowie Polskiej Ilustracji
Książki dla dzieci Wydarzenia literackie

W Korei Południowej trwa wystawa Mistrzowie Polskiej Ilustracji

Wystawa Mistrzowie Polskiej Ilustracji w Korei Południowej

Od października w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie w Korei Południowej odbywa się ekspozycja dzieł polskich artystów. Na zwiedzających aż do stycznia 2023 roku czekają unikatowe prace, które przedstawiają stuletnią historię polskiej ilustracji. Warto przy okazji zaznaczyć, że jest to największa zagraniczna wystawa poświęcona polskiej dziecięcej ilustracji książkowej.

Najpiękniejsze ilustracje polskich artystów w Korei Południowej

W związku ze 120. rocznicą urodzin Jana Marcina Szancera i 100. urodzin Zbigniewa Rychlickiego Instytut Adama Mickiewicza zorganizował w Korei Południowej wystawę „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. W całe przedsięwzięcie zaangażowało się również Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Seulu oraz oczywiście Biblioteka Książki Obrazkowej w Suncheonie. Współfinansuje go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kuratorem tego projektu jest z kolei polonistka, historyczka sztuki, popularyzatorka polskiej ilustracji w Korei Południowej Jiwone Lee. Właśnie dzięki jej działalności wiele książek polskich autorów doczekało się przekładu na język koreański. Swoje zbiory na koreańską wystawę udostępniły instytucje kulturalne, spadkobiercy twórców, artyści oraz kolekcjonerzy.

Plakat Wystawa Mistrzowie Polskiej Ilustracji w Korei Południowiej

Ekspozycję z najpiękniejszymi ilustracjami polskich twórców otwarto 11 października. Potrwa ona do 15 stycznia 2023 roku. Wiosną (kwiecień – czerwiec 2023) wystawa zmieni lokalizację i będzie czynna w Galerii Albus w Seulu.

Wystawa polskich ilustratorów w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheonie

Koreańczycy mają wyjątkową okazję, by na żywo zobaczyć ponad 100 prac przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji czyli m.in. Jana Marcina Szancera, Zbigniewa Rychlickiego, Józefa Wilkonia, Bohdana Butenko, Janusza Grabiańskiego, Olgi Siemaszko i Bożeny Truchanowskiej. Nie zabrakło również awangardowych ilustracji lat 20. Franciszki i Stefana Themersonów. Jednak Biblioteka Książki Obrazkowej w Suncheonie gości także nowsze dzieła. Odwiedzający mogą podziwiać postmodernistyczne książki obrazkowe m.in. Iwony Chmielewskiej, które są bardzo popularne w Korei, Joanny Concejo, Eli Wasiuczyńskiej czy Marianny Oklejak. Organizatorzy część wystawy poświęcili polskiemu magazynowi dla dzieci „Świerszczyk” wydawanemu w Polsce od 1945 roku. W latach 50. i 60. XX wieku o oprawę graficzną tego czasopisma dbali najwybitniejsi polscy artyści.

Oprócz filmów o polskich ilustratorach na zwiedzających czeka czytelnia z książkami w wersji koreańskiej i polskiej. Miłośnicy książek dla dzieci będą mogli sięgnąć po m.in. książkę Piotra Sochy „Pszczoły”, książki Emilii Dziubak oraz wspomnianej wcześniej Iwony Chmielewskiej.

Kasia