Strona główna » “Zełenski”. Biografia prezydenta Ukrainy już w maju
Biografie Zapowiedzi i nowości

“Zełenski”. Biografia prezydenta Ukrainy już w maju

Zełenski. Biografia

Jeszcze kilka miesięcy temu z pewnością wielu z nas nie wiedziało, kim jest z imienia i nazwiska prezydent Ukrainy. Jednak od 24. lutego 2022 roku z pewnością nikomu już nie trzeba przedstawiać Wołodymyra Zełenskiego. O charyzmatycznym przywódcy mówi cały świat, a w Polsce już w maju przeczytamy jego biografię.

Napisania książki o Wołodymyrze Załenskim podjął się polski dziennikarz, były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie. Jak przyznaje, zainteresował się fenomenem Zełenskiego już w 2019 roku, kiedy były aktor wygrał wybory prezydenckie w Ukrainie. Dziś charyzmatycznym przywódcą zza wschodniej granicy interesują się wszyscy i zadają sobie pytanie, kim jest człowiek, który przeciwstawia się rosyjskiej agresji?

Zełenski – opowieść o współczesnym bohaterze

Podczas gdy o Rosji i Putinie powstało już wiele reportaży i biografii, które w obliczu trwającej wojny „cieszą się” coraz większym zainteresowaniem czytelników, biografia Zełenskiego jest pierwszą tego typu publikacją o prezydencie Ukrainy. Polski dziennikarz podjął się wcale niełatwego zadania przybliżenia życiorysu aktualnie najbardziej znanego polityka na świecie. I to na dodatek w czasie, kiedy historia z jego udziałem dzieje się na naszych oczach.

Przeczytamy nie tylko o  drodze Zełenskiego od studenta prawa przez rozśmieszającego cały kraj showmana po cenionego na Zachodzie i w Ameryce przywódcę politycznego. Cofniemy się również do czasów dzieciństwa. Poznamy jego dom rodzinny i relacje z rówieśnikami. Dowiemy się, jak jego żydowskie pochodzenie wpłynęło na dalsze życiowe wybory. Zrozumiemy również, dlaczego Zełenski postanowił porzucić aktorstwo i wkroczyć do świata polityki. Znajdziemy również odpowiedzi na pytania, które zadaje sobie wielu z nas, np. w jaki sposób celebryta zyskał poparcie społeczeństwa, jaki jest w życiu prywatnym, a jaki był przed wybuchem wojny.

Publikacja Zełenski, która ukarze się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera, to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się polityką Ukrainy. Historia człowieka, którego wszyscy uważają za symbol walki o wartości demokratyczne, z pewnością w dniu premiery trafi na listy bestsellerów.

Tytuł: Zełenski
Autor: Wojciech Rogacin
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data premiery: 18.05.2022

Książkę kupicie tutaj: Zełenski

 

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować