Strona główna » “Zakłamane życie dorosłych”. Powieść Eleny Ferrante w serialowej odsłonie
Ciekawostki Literatura piękna

“Zakłamane życie dorosłych”. Powieść Eleny Ferrante w serialowej odsłonie

Serialowa adaptacja powieści Eleny Ferrante "Zakłamane życie dorosłych"

4 stycznia na jednej z popularniejszych platform streamingowych ukazała się serialowa adaptacja bestsellerowej powieści włoskiej pisarki, Eleny Ferrante. „Zakłamane życie dorosłych” przenosi nas do Neapolu lat 90. Poznajemy historię Giovanny, która na oczach widzów przechodzi przemianę z dziewczynki w kobietę.

Najbardziej tajemnicza współczesna pisarka

Czytelnicy w Polsce mogli sięgnąć po najnowszą książkę Ferrante we wrześniu 2020 roku. Aktualnie ze względu na premierę ekranizacji 18 stycznia 2023 roku ukaże się również wersja powieści „Zakłamane życie dorosłych” w filmowej okładce.

Jej autorką jest najpopularniejsza współczesna włoska pisarka, posługująca się pseudonimem Elena Ferrante. Mimo ogromnego sukcesu, który przyniósł jej cykl neapolitański („Genialna przyjaciółka”, „Historia nowego nazwiska”, „Historia ucieczki”, „Historia zaginionej dziewczynki”), autorka nie zdradziła dotąd swojego prawdziwego imienia i nazwiska. I zdecydowanie nie zamierza tego robić. Tożsamość Włoszki należy więc do najbardziej tajemniczych spraw w literackim świecie. W 2016 roku pisarka znalazła się nawet na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie tygodnika „Time”. Jednak wciąż pod swoim pseudonimem.

Szczere spojrzenie na proces dojrzewania

Bohaterką książki „Zakłamane życie dorosłych” jest 15-letnia Giovanna. Nastolatka mieszka z rodzicami w, zdaje się, szczęśliwym, inteligenckim domu. Pewnego dnia jej ojciec kieruje do niej uwagę, że dziewczyna zaczyna przypominać z twarzy swoją ciotkę Vittorię. Ten komenetarz sprawia, że spokojne dotąd życie każdego domownika obraca się przynajmniej o 180 stopni. Giovanna chce poznać ciotkę, z którą jej rodzice zerwali kontakt. Po wielu namowach dochodzi do spotkania.

Nowa, bliska relacja z dorosłą kobietą jakże inną pod względem charakteru i sposobu życia w porównaniu do jej rodziców zmieni sposób patrzenia dziewczyny na świat. Poznaje tę część Neapolu, przed którą była od dzieciństwa chroniona. Przypomnijmy, że są to Włochy lat 90. XX wieku. Ale nie tylko miasto okazuje się brutalne. Nastolatka zderza się z prawdziwą ludzką naturą i zaczyna poznawać siebie. Uczy się kłamać i tego, że kłamią również inni, nawet ci najbliżsi. To poruszająca powieść o dojrzewaniu, którą po przeczytaniu warto również zobaczyć na ekranie.

Serialowa adaptacja powieści Eleny Ferrante

Ekranizację książki „Zakłamane życie dorosłych” („La vita bugiarda degli adulti”/”The Lying Life of Adults”) można obejrzeć od 4 stycznia 2023 roku na Netflixie. 6-odcinkowy serial wyreżyserował włoski scenarzysta Edoardo De Angelis, który stoi za sukcesem takich produkcji jak „Nierozłączne” czy „Nałóg nadziei”. W rolę Giovanny wcieliła się 19-letnia Giordana Marengo, dla której był to aktorski debiut. Obcesową i gruboskórną ciotkę zagrała z kolei Valeria Golino, włoska aktorka znana m.in. z filmów „Kapitał ludzki”, „Dla waszego dobra” oraz serialu „The Morning Show”.

Chcesz przeczytać książkę, zanim obejrzysz serial? Powieść możesz kupić:

Kasia