Strona główna » “Zadziwiający kot Maurycy”. Animacja na podstawie książki dla dzieci Terry’ego Pratchetta w styczniu w kinach
Ciekawostki Książki dla dzieci

“Zadziwiający kot Maurycy”. Animacja na podstawie książki dla dzieci Terry’ego Pratchetta w styczniu w kinach

Premiera filmowej animacji na podstawie książki dla dzieci Terry'ego Pratchetta "Zadziwiający kot Maurycy"

Czy wiedziałaś/eś, że Terry Pratchett, jeden z najbardziej cenionych pisarzy fantasy i science-fiction, stworzył również historię dla dzieci? Do księgarni wchodzi właśnie nowe, filmowe wydanie książki „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie”. Jest to pierwsza opowieść ze Świata Dysku adresowana do dziecięcych czytelników. Ale wznowienie tytułu to nie wszystko. Od 20 stycznia 2023 roku bajkę zobaczysz również w kinie. A scenariusz do animacji napisał twórca m.in. “Shreka” i “Piratów z Karaibów”!

Terry Pratchett i jego Świat Dysku

Terry Pratchett, którego z pewnością zna każdy miłośnik literatury z gatunku fantastyki, znajduje się na liście najchętniej czytanych autorów z Wielkiej Brytanii. Największą sławę przyniosła mu seria Świat Dysku. Jeśli najbardziej przekonują Cię liczby, to wiedz, że seria sprzedała się w ilości ponad 70 milionów egzemplarzy (!), dzięki czemu zasłużenie znajduje się wśród najpopularniejszych książkowych cykli wszech czasów. Jednak może zdziwić Cię fakt, że w ramach tego cyklu brytyjski pisarz stworzył również humorystyczną powieść dla dzieci.

Książka „The Amazing Maurice and his Educated Rodents” została wydana w 2001 roku i w tym samym roku zdobyła nagrodę Carnegie Medal. Jest to nagroda, którą otrzymują najlepsze tytuły z gatunku literatury dziecięcej w Wielkiej Brytanii. Pierwsze polskie tłumaczenie autorstwa Doroty Malinowskiej-Grupińskiej ukazało się w 2004 roku pod tytułem „Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury”. W lutym 2011 roku miał z kolei premierę przekład tej książki autorstwa Piotra Cholewy, który jest tłumaczem serii Świat Dysku na język polski. Książka nosiła tytuł „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie”. W styczniu 2023 roku Wydawnictwo Prószyński i S-ka wznowiło książkę w filmowej okładce w związku ze zbliżającą się premierą ekranizacji.

Kot Maurycy i jego przekręt doskonały

Bohaterami książki Terry’ego Pratchetta są tytułowy kot Maurycy, chłopiec Keith oraz grupa sprytnych szczurów. Po opracowaniu przez kocura planu doskonałego podróżują oni od miasta do miasta. W odwiedzanym miejscu zaczyna panować „plaga szczurów”, a gryzonie może wyprowadzić tylko – i oczywiście za pieniądze – grajek Keith przy pomocy magicznego fletu. Interes kręci się znakomicie, ponieważ nikt nie podejrzewa, że miliony szczurów to najlepsi kumple kota, a flet wcale nie jest magiczny. Ale dobra passa trwa do czasu. Kiedy kot, armia szczurów i chłopiec docierają do miasteczka Blintzowe Łaźnie, spotyka ich… niespodzianka. Ktoś gra tam zupełnie inną melodię. To dźwięki niezwykle mroczne i posępne, a w tamtejszych piwnicach ukrywa się coś bardzo niedobrego.

Maurycy i jego szczury wkrótce w kinach

Kinowa premiera filmowej animacji „Zadziwiający kot Maurycy” już 20 stycznia. Jednak do tego czasu z pewnością zdążysz przeczytać książkę, którą możesz kupić TUTAJ. Familijną bajkę produkcji brytyjsko-niemieckiej wyreżyserował Toby Genkel („Riko prawie bocian”, „Ups! Arka odpłynęła”), natomiast scenariusz napisał Terry Rossio (pięć części „Piratów z Karaibów”, „Shrek”). W oryginalnej wersji Maurycemu swojego głosu udzielił Hugh Laurie, czyli aktor znany z serialu „Doktor House”. W polskiej adaptacji głosem sprytnego kocura został z kolei Piotr Adamczyk.

Kasia