Strona główna » Guillaume Musso najlepiej sprzedającym się pisarzem we Francji już po raz dwunasty
Ciekawostki

Guillaume Musso najlepiej sprzedającym się pisarzem we Francji już po raz dwunasty

Guillaume Musso najlepiej sprzedającym się pisarzem we Francji w 2022 roku

Nikogo już nie dziwi, że w raportach Biblioteki Narodowej do najlepiej sprzedających się polskich pisarzy należy Remigiusz Mróz. Jego kryminały bezapelacyjnie zajmują najwyższe miejsca w zestawieniach comiesięcznych sprzedaży. Tym bardziej, że autor dostarcza swoim czytelnikom jednej książki przynajmniej na dwa – trzy miesiące. Dziś jednak nie przychodzimy z ciekawostkami na temat Remigiusza Mroza, ale ujawniamy pisarski fenomen we Francji. Już po raz dwunasty tytuł najbardziej poczytnego pisarza zdobył tam Guillaume Musso!

Zaczęło się od „Potem…”

Powieści francuskiego autora, Guillaume’a Musso znane są również w Polsce. Od wielu lat kolejne tytuły ukazują się nakładem Wydawnictwa Albatros. Swoją pisarską karierę Francuz rozpoczął w 2001 roku od thrillera „Skidamarink”. Jednak światowy rozgłos przyniosła mu powieść „Potem…” („Et Après…”, 2003) o miłości i siłach nadprzyrodzonych, która nawet doczekała się filmowej adaptacji w 2008 roku. Skąd u absolwenta ekonomii i nauczyciela takie zamiłowanie do literatury? Otóż młody Musso spędzał mnóstwo czasu w bibliotece miejskiej, gdzie pracowała jego mama. A dodatkowo dzięki udziałowi w konkursie na opowiadanie odkrył radość pisania i nigdy nie przestał tego robić, z czego z pewnością cieszą się rzesze jego czytelników.

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż spotykanie ludzi, otrzymywanie komplementów i świadomość, że to, co być może napisałeś, rezonuje z życiem czytelników.

– Guillaume Musso

Międzynarodowy sukces francuskiego pisarza

Na stronie „Le Journal du Dimanche” w dziale dotyczącym kultury ukazał się wraz z początkiem stycznia artykuł, w którym ogłoszono, że Guillaume Musso dwunasty rok z rzędu okazał się najbardziej popularnym pisarzem we Francji. Sprzedaż jego książek przekroczyła milion egzemplarzy w 2022 roku! Kolejne wyróżnienie autora jego wydawca skomentował tak:

jest to bezprecedensowe osiągnięcie dla pisarza, aby pozostać numerem jeden w swoim kraju przez 12 kolejnych lat.

Warto wspomnieć, że książki Musso zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. Kolejne powieści, a właściwie często thrillery, z wątkami romantycznymi oraz kryminalnymi, czasami również fantastycznymi, sprzedają się w milionowych nakładach zarówno we Francji jak i innych krajach na całym świecie. Styl pisania Guillaume’a Musso – z płynnym poruszaniem się między różnymi gatunkami i zaskakiwaniem niespodziewanymi zwrotami akcji – jest nie do podrobienia, dlatego każdy nowy tytuł francuskiego pisarza spotyka się z ogromnym zainteresowaniem.

Również co roku w Polsce możemy kupić w księgarniach polskie tłumaczenia jego najnowszych powieści. Do najchętniej czytanych tytułów z pewnością należy „Apartament w Paryżu”, „Zjazd absolwentów”, „Ponieważ cię kocham”, „Dziewczyna z Brooklynu”. W ubiegłym roku latem ukazała się jego powieść „Nieznajoma z Sekwany”. Mamy ogromną nadzieję, że w tym roku doczekamy się przekładu jego ostatniej książki „Angélique” (2022).

A jeśli masz ochotę zacząć przygodę z prozą Musso, koniecznie sięgnij po powieść “Potem…”. Kupisz ją TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować