Fot. Wikimedia Commons
Kultura Wschodu staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Nikogo nie dziwi już praktyka jogi, poranna medytacja czy fascynacja wschodnią obyczajowością. Niektórzy czerpią w niej wybiórczo, wchodząc na matę i wybierając jogę dla lepszego samopoczucia. Inni pragną poznać, poczuć i uczestniczyć w kulturze, która najmocniej rezonuje z nimi. Jeśli i Ciebie ciekawi Wschód, buddyzm i to, co możesz w nim odnaleźć, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś porozmawiamy o Ole Nydahl i jego książkach.
Ole Nydahl w świecie Wschodu
Lama Ole Nydahl jest jedną z osób, które znacząco przyczyniły się do popularyzacji buddyzmu w świecie Zachodu. Od lat 70’ XX wieku podróżuje po świecie i prowadzi warsztaty medytacyjne. Zdobył wykształcenie w odłamie szkoły Karma Kagyu, czyli jednej z czterech najważniejszych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ci, którzy chcą jeszcze głębiej wejść w kulturę Wschodu, mogą skorzystać ze świeckich ośrodków buddyzmu Diamentowej Drogi. Ole Nydahl wraz ze swoją żoną założył ponad 600 takich ośrodków na całym świecie.
W 1966 roku Ole Nydahl związał się ze swoją przyszłą żoną Hannah. Niedługo później para wybrała się do Nepalu, gdzie po raz pierwszy miała styczność z buddyzmem. W 1969 roku, podczas drugiej wyprawy małżeństwo zostało jednymi z pierwszych zachodnich uczniów XVI Karmapy, ówczesnego mistrza medytacji i głowy szkoły Karma Kagyu. Po trzech latach edukacji Karmapa poprosił ich, by udali się na Zachód i zaczęli popularyzować naukę buddyzmu. Minęło 50 lat i teraz również w Polsce możemy poznać książki Lamy oraz wybrać się do jakiegoś ośrodka buddyzmu Diamentowe Drogi. Zastanawiasz się, czy warto? Nie wiesz, czego się spodziewać?
Jak poznać buddyzm?
Obce nam religie czy systemy filozoficzne lubią budzić niepokój. Nie wiemy, czego możemy się spodziewać. Jednocześnie coś sprawia, że coraz więcej osób chętniej zagłębia się w kulturę Wschodu. Obecnie dysponujemy badaniami, które udowadniają zdrowotny wpływ medytacji czy jogi. Wiemy, że możemy redukować stres i walczyć z chorobami psychosomatycznymi za pomocą tego, z czego Wschód korzysta od tysięcy (!) lat. Okazuje się, że to, co dla jednych było obcą kulturą, dziś jest potwierdzonym zdrowotnie sposobem. Może to sprawia, że więcej osób zaczyna temu ufać?
Pewnie spotkałeś osoby, które czasem medytują, by móc żyć spokojniej. Znasz pewnie i takich, którzy wydają się być szczególnie „uduchowieni”. Jest w nich szczególny rodzaj ciszy, który nas urzeka. Może to sprawia, że Wschód staje się dla Ciebie bardziej pociągający i intrygujący? Jeśli chcesz dowiedzieć się co nieco i zajrzeć za drzwi, które dotychczas były zamknięte, sprawdź książki od Ole Nydahl. Kto wie, czy właśnie wtedy serce nie zabije mocniej?
„O naturze rzeczy”
To rewelacyjna książka dla wszystkich, którzy nie wiedzą, czym jest buddyzm i chcieliby lepiej go poznać. „O naturze rzeczy” jest rozszerzoną wersją wydanej jeszcze w latach 70’ książki „Jakimi rzeczy są”. Ole Nydahl zaznajamia czytelników z pojęciem karmy oraz reinkarnacji. Tłumaczy, że źródłem nieszczęścia jest niewiedza, z którą możemy się uporać. To ciekawe spojrzenie na świat oraz przeznaczenie każdego człowieka. Może zmienić perspektywę i zdecydowanie świetnie wprowadza w temat tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegokolwiek na temat buddyzmu.
„Budda i miłość”
Książka, z której dowiesz się, jak wygląda partnerstwo, miłość i seksualność w buddyzmie. Niezwykle ciepła opowieść, dzięki której spoglądamy na uczucia i ludzką erotykę w sposób empatyczny i zgodny z fizjologią. To dobra książka dla tych, którzy próbują znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące partnerstwa i własnego szczęścia. Ole Nydahl pokazuje, że miłością należy obdarzać nie tylko innych, ale i samego siebie.
„Cztery Podstawowe Praktyki”
To książka dla tych, którzy poszukują „instrukcji”. Prawdziwe know-how dla wszystkich próbujących zapoznać się ze światem buddyzmu. Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś medytować i w jaki sposób zacząć? Nie wiesz, kogo prosić o pomoc? Nie masz pojęcia, w jaki sposób możesz się rozwijać i gdzie szukać osób, które również medytują? „Cztery Podstawowe Praktyki” dostarczają podstawowych odpowiedzi na pytania osób początkujących.
Skomentuj