Każdy twórca książek dla dzieci marzy o tym, by znaleźć się wśród laureatów Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren. To jedno z najważniejszych wyróżnień dla pisarzy i ilustratorów, którzy swoją pracę poświęcają wzbogacaniu literatury dziecięcej o kolejne tytuły. Co ciekawe, nagrodzony twórca nie dostaje standardowej nagrody. Co roku spersonalizowany dyplom projektuje jeden z wybranych szwedzkich ilustratorów.
Oryginalny projekt Emmy AdBåge i Henninga Trollbäcka
Laureatką Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren została w 2022 roku Eva Lindström (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dyplom dla zeszłorocznej zwyciężczyni wykonała Emma AdBåge, natomiast autorem kaligrafii jest Henning Trollbäck. Polscy czytelnicy mogą znać twórczość Emmy AdBåge. Książki dla dzieci z jej grafikami ukazują się nakładem Wydawnictwa Zakamarki („Zamek”, „Dołek”, „Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę”). O projekcie dyplomu szwedzka ilustratorka mówi tak:

Emma AdBåge zdradziła też, jak wyglądał proces tworzenia koncepcji dyplomu. Z tego względu, że już wcześniej doskonale znała twórczość Evy Lindström i posiadała jej książki w swoich zbiorach, przeczytała je wszystkie naraz. Dzięki temu zaobserwowała, jakie elementy w jej książkach powtarzają się najczęściej. Zgromadziła więc zapasy m.in. ognisk, dzianinowych czapek, pni na ognisko, wulkanów, patyków, małych butów, drzew, czekoladowych kulek i mandarynek. Jeśli spojrzymy na dyplom Evy Lindström dostrzeżemy tam właśnie wszystkie te elementy. To bez wątpienia niezwykła niespodzianka – oprócz samej nagrody dla najważniejszego twórcy literatury dziecięcej – otrzymać dyplom, który tak dokładnie pokazuje to, co siedzi nam w głowie.
Skomentuj