Strona główna » Z książki na ekran. Serial “Shantaram” już jesienią
Ciekawostki Literatura piękna

Z książki na ekran. Serial “Shantaram” już jesienią

Ekranizacja Shantaram

W październiku na platformie Apple TV+ pojawi się ekranizacja światowego bestsellera Gregory’ego Davida Robertsa. Informacje o serialu „Shantaram” pojawiły się po raz pierwszy w 2018 roku. Jednak  dopiero niedawno, cztery lata później pojawiła się konkretna data premiery pierwszych odcinków.

„Shantaram” opowiada opartą na faktach historię australijskiego przestępcy Lina Forda, który zostaje skazany za napady na banki. Ucieka jednak z więzienia i w poszukiwaniu kryjówki udaje się do Indii. W bombajskich slumsach rozpoczyna nowe życie, chociaż wciąż trudno je nazwać przykładnym. Zajmuje się tam m.in. handlem narkotykami i fałszowaniem paszportów. Jednak w końcu wschodni styl życia pozwala mu odnaleźć prawdę o sobie. Na swojej wyboistej drodze do odkupienia odnajduje nieoczekiwaną miłość, bliskość i odwagę.

Wielu ludzi zareagowało na książkę w sposób bardzo emocjonalny, zaangażowali w to swoje rodziny i przyjaciół, namawiając ich do lektury. To, co jest w niej najbardziej interesujące, to fakt, że Lin, główny bohater, nikogo nie oceniał, w otwarty sposób opowiadał o tym, że się wstydzi swoich czynów, i żałował tego, co uczynił. Bardzo troszczył się o innych. Mężczyźni dziękowali także za to, że napisałem rzecz o miłości. Żołnierze, gliniarze, motocykliści, strażnicy więzienni, więźniowie odsiadujący wyroki i pracownicy ochrony, wszyscy pisali do mnie, dziękując za to, że opisałem twardego faceta, który szaleje z miłości.

– Gregory David Roberts

Premiera serialu, który był kręcony w Australii (Melbourne) i Indiach (Bhopalu), opartego na autobiograficznej powieści „Shantaram” będzie miała miejsce już za dwa tygodnie. W roli głównej występuje Charlie Hunnam („Synowie Anarchii”, „Pacific Rim” i „Król Artur: Legenda miecza”) Towarzyszy mu m.in. Antonia Desplat („Kurier Francuski z Liberty”, „List do króla”), Alexander Siddig („Gra o tron”). Produkcję wyreżyserowali Iain B. MacDonald, Bharat Nalluri i Bronwen Hughes. Pierwsze trzy z dwunastu odcinków pojawią się na platformie Apple TV+ 14 października.

Lektura „Shantaram” jeszcze przed Tobą? Niezapomnianą powieść kupisz TUTAJ.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować