Strona główna » “Lunia i Modigliani”. Sylwia Zientek, autorka “Polek na Montparnassie” powraca do Paryża
Literatura piękna Zapowiedzi i nowości

“Lunia i Modigliani”. Sylwia Zientek, autorka “Polek na Montparnassie” powraca do Paryża

Lunia i Modigliani najnowsza książka Sylwii Zientek

Sylwia Zientek w 2021 roku zachwyciła czytelników „Polkami na Montparnassie”, zapraszając do artystycznego Paryża początków XX wieku. W bestsellerowej historycznej publikacji poznaliśmy polskie malarki, które wyemigrowały do stolicy artystycznego świata i tam udowodniły, że nic nie muszą, za to mogą bardzo dużo. Jesienią tego roku na półki księgarń trafi do księgarń kolejna książka pisarki. Tym razem przeczytamy historię Lunii Czechowskiej i Amadea Modiglianiego w opartej na faktach powieści „Lunia i Modiglani”.

26 października przeniesiemy się do Paryża czasów I wojny światowej. Porywającej historii głównych bohaterów powieści będzie towarzyszyć w tle środowisko bohemy artystycznej i polskiej emigracji. To opowieść o Luni Czechowskiej, której twarz jest bardzo dobrze znana wszystkim miłośnikom pędzla Modiglianiego (m.in. „Kobieta z wachlarzem”) zmarłego przedwcześnie w wieku 35 lat. To też opowieść o Amadeo Modiglianim, młodym rzeźbiarzu i początkującym malarzu, którego relację z Polką uznaje się za zagmatwaną i tajemniczą.

Niezwykła historia Polki i Włocha w stolicy artystycznego świata

Lunia przyjeżdża do Paryża i dzięki paryskiemu marszandowi, Leopoldowi Zborowskiemu poznaje ekscentrycznego, przystojnego i uwodzicielskiego Włocha. Z ubogiej, nieśmiałej emigrantki staje się modelką, muzą i powiernicą artysty, który upodobał sobie malowanie kobiet o łabędzich szyjach i subtelnych rysach. To jednak jej nie wystarcza. Wikła się więc w skomplikowaną relację z rokującym już wówczas na wielkiego malarza Modiglianim. Jest gotowa podporządkować swoje życie jednemu celowi. Świat musi dostrzec w nim genialnego artystę.

Mieliście pojęcie, że Amedeo Modigliani zawdzięcza sławę Polakom?
Wiedzieliście, że Lunia Czechowska, nieśmiała emigrantka z Polski, stała muzą, przyjaciółką, a także niezastąpioną agentką wielkiego artysty. Modigliani malował Lunię co najmniej czternaście razy!

Czy miłość do malarza Lunia pomyliła z miłością do sztuki?

Ile siebie musiała poświęcić, by rozsławić najoryginalniejszego malarza na świecie?

Czy zadowalanie innych da się pogodzić z własnym rozwojem i pielęgnowaniem własnego szczęścia?

„Lunia i Modigliani” to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości włoskiego malarza. Ale również dla każdego, kto kocha sztukę, Paryż lat 20. i historie, które nie da się ująć w sztywne ramy. Premiera najnowszej książki Sylwii Zientek z zachwycającą okładką autorstwa Uli Pągowskiej 26 października. Ale już teraz możesz zamówić książkę w przedsprzedaży TUTAJ.

Kasia