Strona główna » Wznowienie książek Yaloma
Literatura piękna Poradniki Zapowiedzi i nowości

Wznowienie książek Yaloma

Książki Yaloma

Jeśli interesujecie się psychoterapią egzystencjalną i psychoterapią grupową, z pewnością znane są Wam książki Yaloma. W Polsce jego publikacje cieszą się ogromną popularnością, ale niektóre tytuły niestety są już bardzo trudne do zdobycia. Na szczęście Wydawnictwo Czarna Owca zdecydowała się wznowić wydania dwóch bestsellerowych książek. Książki Dar terapii i Leżąc na kozetce ukażą się już w kwietniu.

Psychoterapeuta dla wszystkich

Dr Irvin Yalom to najbardziej znany amerykański psychiatra i psychoterapeuta. Przez wiele lat pracował jako profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda. Należy do pionierów psychoterapii grupowej, jak również zaliczany jest współczesnych przedstawicieli terapii egzystencjalnej należącej do nurtu psychoterapii humanistycznej. Po jego książki sięgają zarówno studenci psychologii i psychiatrii, psychoterapeuci, jak również czytelnicy zainteresowani tematem psychologii. Dzięki temu, że dr Yalom w swoich beletrystycznych książkach nie nadużywa specjalistycznego żargonu, jego publikacje mają szansę trafić do szerszego grona odbiorców. Do najczęściej czytanych książek Yaloma należą m.in. Mama i sens życia oraz Kat miłości.

Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Książka po raz pierwszy została wydana w 2001 roku. Mimo upływu czasu tym niezwykłym przewodnikiem po udanej psychoterapii interesują się kolejne pokolenia młodych i starszych stażem terapeutów. Dr Irvin Yalom – na podstawie własnego wieloletniego doświadczenia – proponuje nowatorskie podejście do pracy z pacjentem. Podaje konkretne przykłady, ale również dzieli się radami i wskazówkami pomocnymi w pracy terapeutycznej. Książka stanowi świetny poradnik dla każdego psychologa i psychoterapeuty niezależnie od nurtu psychoterapii, w którym pracuje. Z pewnością sprawdzi się także jako praktyczne kompendium wiedzy dla studentów psychologii.

Książkę kupicie tutaj: Dar terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów

Leżąc na kozetce

Książka, która po raz pierwszy trafiła do czytelników w 1996 roku, nareszcie po latach nieobecności wraca do księgarń. Powieść porusza w niej wątki trzech terapeutów reprezentujących zupełnie różne podejście do psychoterapii. Seymour jest tradycyjnym terapeutą, jednak w relacji z pacjentką zaciera granicę przyzwoitości seksualnej. Marshal ma kłopoty z rolą pieniędzy w swoim życiu i mierzy się z zachowaniami obsesyjno – kompulsywnymi. Z kolei Ernest opracowuje radykalnie nowe podejście do terapii, które charakteryzuje się całkowicie otwartą i uczciwą relacją z pacjentem. Jego eksperyment może się zakończyć katastrofą.

To fascynująca powieść psychoterapeutyczna, w której Yalom odkrywa wnętrze umysłu psychoanalityków i pokazuje ich słabości. Uznany pisarz i psychiatra prowokuje czytelników przedstawieniem zróżnicowanych więzi, jakie łączą terapeutę i pacjenta. Nie zabrakło tu tematów etyki zawodowej, ludzkich pokus, dobra pacjenta, szczerości i kłamstw. To książka, które odczarowuje świat psychoterapeutów i sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć na ludzi, którym powierzamy nasze uzdrowienie.

Książkę kupicie tutaj: Leżąc na kozetce

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować