Strona główna » Wisława Szymborska wybrana patronką roku 2023
Ciekawostki

Wisława Szymborska wybrana patronką roku 2023

Wisława Szymborska patronką 2023 roku

Do 1 stycznia co prawda jeszcze trochę czasu i raczej wyglądamy z niecierpliwością świąt Bożego Narodzenia niż Sylwestra. Jednak pewne decyzje trzeba podjąć już w listopadzie, na przykład wybór patronów na kolejny rok. Dlatego w środę 16 listopada Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę i wybrał na patronkę 2023 roku Wisławę Szymborską.

Senat postanowił ustanowić 2023 rok Rokiem Wisławy Szymborskiej, mając nadzieję, że będzie to doskonała okazja do pełniejszego zaprezentowania postaci poetki i jej twórczości. Zachęci on również do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. Senatorowie podkreślili w uchwale doniosłość literackiego dorobku polskiej poetki. Świadczą o nim liczne nagrody oraz fakt, że ma ona wciąż – pomimo upływu lat – wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Niezmiennie inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki. A także zwykłych czytelników, ponieważ znajdują oni w jej wierszach odpowiedzi na najważniejsze pytania ludzkości. Senatorowie przypomnieli również, że w 1996 r. Wisława Szymborska otrzymała literacką Nagrodę Nobla za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”.

Warty odnotowania jest również fakt, że w 2023 roku przypada 100. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Polska poetka, autorka uwielbianego przez miłośników poezji wiersza „Kot w pustym mieszkaniu” urodziła się 2 lipca 1923 roku.

Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała, ciągle zachwyca mistrzostwem.

Patronami 2023 roku oprócz Wisławy Szymborskiej będą również Mikołaj Kopernik oraz Jan Matejko.

Przy okazji tej wspaniałej wiadomości na nowy rok, zachęcamy Cię do lektury biografii Wisławy Szymborskiej „Szymborska. Znaki szczególne” autorstwa Joanny Gromek-Illig (Wydawnictwo Znak).

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować